W DOMU I W PODRÓŻY.
| < Marzec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Zakładki:
Tagi
statystyka
poniedziałek, 26 lutego 2018
Podróżnicze marzenia

Oto, co mi się marzy - ogólnie kierunki, bez miejscowości, kolejność raczej przypadkowa (pomijam plany ponownych odwiedzin w znanych już okolicach):

1. Iran

2. Turcja

3. Hiszpania

4. Włochy południowe

5. Sycylia

6. Francja, głownie południowy zachód

7. Chiny

8. Tajlandia

9. Kambodża

10. Indie

11. Sri Lanka

12. Meksyk

13. Etiopia

Amerykę Południową i Północną, Australię i inne nierealne pomysły raczej odpuszczam, chociaż gdyby się coś trafiło, to przecież skorzystam :-) 

Notkę zamierzam oczywiście edytować w celu dopisywania nowych pomysłów, ale przede wszystkim, przynajmniej mam taką nadzieję, dopisków dotyczących zrealizowania którejś z podróży. Mam świadomość, że to nie tylko ode mnie zależy, ale będę próbować póki zdrowia starczy, a prawa do marzeń przecież nikt mi nie odbierze.

wtorek, 13 lutego 2018
Moje podróże zagraniczne

      Wiem, że nie jestem prawdziwym podróżnikiem, a zaledwie turystką, ale trochę się już tych odwiedzanych miejsc nazbierało (21 państw!). Postanowiłam je spisać w jednej notce, bo już zaczynam mieć problem, żeby wszystkie po kolei wymienić. Wcześniejszych (sprzed 2008 roku) nie mam opisanych na blogu, nie mam też zdjęć cyfrowych, a nie chce mi się tego teraz tworzyć. Może kiedyś się zdobędę, ale na razie nie planuję.

      Pominęłam też w tym spisie wszystkie krótsze wycieczki, w tym jedną szkolną na Białoruś i Litwę, w sumie chyba 4-dniową, oraz jednodniowe wypady do Czech czy na Słowację przy okazji pobytu w naszych górach.

            A teraz lista:

1974 - Czechosłowacja - Ołomuniec, Brno, Praga, Bratysława, w sumie miesiąc

           Bułgaria - Burgas, Nesebyr, Sozopol, Słoneczny Brzeg

1976 - Leningrad - 2 razy po tygodniu, w Petersburgu jeszcze nie byłam :-) 

           Litwa - miesiąc w Wilnie i okolicach

1978 (+/- 2 lata, bo jakoś nie pamiętam dokładnie) - Czechosłowacja - Praga, Bratysława    

 

         POTEM DŁUGA PRZERWA (ok. 16 lat)

 

1994 - Włochy, Wenecja i okolice

          Dania - Nykobing i okolice, Kopenhaga

1995 - Francja - Cannes, Nicea, Antibes, Monako - Monte Carlo

           ponownie Dania

1996 - Dania po raz 3

 

      POTEM ZNOWU PRZERWA (12 lat)

 

2008 - Chorwacja

2009 - Grecja, Chalkidiki

2010 - Turcja - Bodrum, Efez

2011 - Grecja, Rodos

2012 - Egipt - wycieczka wzdłuż Nilu i tydzień w Hurgadzie,

          Ukraina - Podole

2013 - Egipt - rejs po Nilu

2014 - Cypr w lutym,

           Cypr w marcu

2015 - znowu Cypr,

           Grecja - Kreta, część wschodnia

           Włochy - Rzym,

           Chorwacja, Bośnia i Hercegowina

2016 - Izrael i Jordania,

           Holandia,

           Włochy - Rzym,

           Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia (głównie 4 stolice)

2017 - Maroko,

           Grecja - objazd plus kawałek Macedonii i Serbii, 

           Włochy - Lombardia,

           Ukraina - Besarabia i trochę Mołdawii

 

I ZAMIERZAM SYSTEMATYCZNIE DOPISYWAĆ DO TEJ LISTY KOLEJNE PUNKTY. 

A o marzeniach będzie w innym wpisie :-)

środa, 10 stycznia 2018
2018!

Ponieważ blog mój w ostatnim czasie stał się zdecydowanie podróżniczy (Wasza wina, drodzy "starzy" znajomi, bo nikt nie komentował, he, he...), to się nie odzywam, bo nigdzie na razie się nie wybieram. Jedynie do dzieci jeżdżę czasami, obserwując dyskretnie, jak sobie Piterek radzi. Gospodarzy sam w mieszkaniu, jakieś pieniądze zarabia, pierwszy rok zakończył ze średnią 22,5 na 25 możliwych (stopni tam nie stawiają) przy ponad 20 przedmiotach, wiec tylko się cieszyć :-) 

Ale zaczyna się kolejny rok, wiec robię plany. Na razie planuję dwa poważne przedsięwzięcia, ale dopóki nie wsiądę do samolotu, to się nie przyznam, przynajmniej co do pierwszej wyprawy. Ale to dopiero w kwietniu. Chyba, że się trafi jakaś specjalna okazja, to może gdzieś wcześniej pojadę, ale na razie takiej opcji nie przewiduję.

Pozdrawiam więc wszystkich w Nowym Roku, życząc spełnienia marzeń. Swoją drogą ciekawe, dlaczego wszyscy w rodzinie i wśród znajomych życzyli mi nowych podroży? Zmówili się, czy co?

11:48, jakaela
Link Komentarze (2) »
niedziela, 01 października 2017
Winnica Szabo

Po drodze do akermańskiej twierdzy, w odległości 70 km od Odessy i 7 km od Białogrodu, znajduje się winnica Szabo (Shabo Wine Cultural Center). Słynie z win, wermutów i koniaków produkowanych z własnych upraw, które obecnie zajmują powierzchnię ok. 1200 ha:

Winnica Szabo 1

Winnica Szabo 2

Winnica Szabo 3

Winnica Szabo 4

Tutejszy klimat i ziemie dają doskonałej jakości winogrona, a wytwórnia została gruntownie zmodernizowana przez ostatnich właścicieli, toteż jakość win jest naprawdę wysoka. Winnicę kupili Gruzini i wytwarzają w niej wina tradycyjną kachetyjską metodą (w glinianych kwewri). Jest to najstarszy na świecie, nadal praktykowany sposób produkcji wina. A pić je można też po gruzińsku - z rogów:

Winnica Szabo - rogi na wino

Warto tam zajechać i zwiedzić zarówno sam zakład, jak i zorganizowane przy nim muzeum. Poziom naprawdę światowy. Teren jest pięknie zagospodarowany, a wewnątrz zakładu panuje sterylność i lustrzany połysk:

Winnica Szabo - produkcja 1

Winnica Szabo - produkcja 2

Winnica Szabo - produkcja 3

Winnica Szabo - produkcja 4

Winnica Szabo - produkcja 5

Winnica Szabo - produkcja 6

Winnica Szabo - produkcja 7

Winnica Szabo - produkcja 8

Winnica Szabo - produkcja 9

A w piwnicach beczułki, beczki, beki...:

Winnica Szabo - piwnice z winem 1

Winnica Szabo - piwnice z winem 2

Winnica Szabo - piwnice z winem 3

Winnica Szabo - piwnice z winem 4

Winnica Szabo - piwnice z winem 5

Winnica Szabo - piwnice z winem 6

Muzeum jest bardzo ciekawie zaplanowane, zwiedza się je z zainteresowaniem, chociaż przewodniczka mnie nie zachwyciła - mówiła trochę jak całkowicie wyprany z emocji i poczucia humoru automat.

Tradycję winiarską zapoczątkowali już starożytni mieszkańcy tych ziem, stąd w muzeum odniesienia do sztuki i mitologii antycznej:

Winnica Szabo - muzeum 1

Winnica Szabo - muzeum 2

Winnica Szabo - muzeum 3

Winnica Szabo - muzeum 4

Winnica Szabo - muzeum 5

Kolejni gospodarze to oczywiście Turcy, a po nich produkcją szlachetnego trunku zajęli się szwajcarscy koloniści z Vevey. Dotarli na miejsce w 1822 roku po długiej podróży (ponad 2,5 tysiąca kilometrów), osiedlili się i stworzyli wyjątkową winnicę, która funkcjonowała przez wiele lat. Ponieważ turecka nazwa miejscowości Aşa-abag (Niskie Ogrody) była dla nich za trudna, zmienili ją najpierw na Shabag, a następnie Shabo:

Winnica Szabo - historia szwajcarskich osadników 1

Winnica Szabo - historia szwajcarskich osadników 2

Winnica Szabo - historia szwajcarskich osadników 3

Winnica Szabo - historia szwajcarskich osadników 4

Winnica Szabo - historia szwajcarskich osadników 5

Winnica Szabo - historia szwajcarskich osadników 6

Winnica Szabo - historia szwajcarskich osadników 7

Odwiedzały to miejsce różne znakomitości: Puszkin, Łesia Ukrainka czy król Rumunii Karol II, który w 1937 roku degustował wino w piwnicy, nazwanej potem "Królewską":

Winnica Szabo - muzeum 6

Winnica Szabo - muzeum 7

Winnica Szabo - muzeum 8

Zakład zamknęli i doprowadzili do całkowitej degradacji dopiero komuniści, którzy uznali, że to najlepszy sposób na zmniejszenie problemu alkoholizmu w kraju. Na szczęście nowi właściciele zdołali winnicę reaktywować ku ogólnemu pożytkowi. Winko kupiłam i dowiozłam do domu, ale nie został po nim nawet ślad. Więc na pociechę musi wystarczyć zdjęcie z firmowej strony: 

Wina Szabo

Na deser jeszcze dodam dwa zdjęcia z plaży na klifowym brzegu gdzieś naprzeciwko twierdzy akermańskiej i na tym zakończę ostatnią relację z wyprawy "Besarabia 2017":

Okolice Zatoki, Liman Dniestru, plaża na klifowym brzegu 1

Okolice Zatoki, Liman Dniestru, plaża na klifowym brzegu 2

sobota, 30 września 2017
Tureckie warownie nad Dniestrem

Uwielbiam średniowieczne zamki i twierdze. Oczywiście starsze tym bardziej, ale ostatecznie mogą być i młodsze, nie będę się upierać ;-)

Oto kilka przykładów zamków, jakie udało mi się odwiedzić na trasie moich wędrówek: zamek joannitów św.Piotra w Bodrum (Turcja, rok 2010); zamek joannitów w mieście Rodos (Grecja, rok 2011); zamek Kolossi koło Limassol (Cypr Południowy, styczeń 2014); zamek w Kyrenii (Cypr północny, marzec 2014); Kamieniec Podolski (Ukraina, rok 2012); Chocim (Ukraina, rok 2012). Szczególnym sentymentem darzę trzy ostatnie.

Zamków położonych podobnie jak Chocim, nad Dniestrem, jest więcej. Kolejne dwa miałam okazję odwiedzić w tym roku. I chociaż zwiedzałam je w czasie dwóch niezależnych wycieczek, mają ze sobą wiele wspólnego, więc opiszę je w jednej notce. Pierwszy z nich to wspomniana przeze mnie w poprzedniej notce dawna turecka twierdza w Benderach, po polsku zwanych Tehinią, co wywodzi się od nazwy rumuńskiej "Tighina". Istnieje przypuszczenie, że w okolicy dzisiejszego miasta istniała niewielka forteca już w IX stuleciu. Pod koniec XV wieku swoją warownię zbudował tu mołdawski władca Stefan III Wielki. Kilkadziesiąt lat później tereny te opanowało Imperium Osmańskie. Za czasów sułtana Sulejmana Wspaniałego niewielki zamek został przebudowany w potężną twierdzę obronną. Zamek był oblegany wielokrotnie w czasie konfliktów między Mołdawią, Turcją, Polską i Rosją, a po przegranej bitwie pod Połtawą mieszkał w nim przez kilka lat król Szwecji Karol XII wraz z hetmanem Iwanem Mazepą. 1812 r. Bendery dostały się wraz z całą Besarabią pod panowanie rosyjskie. Sto lat później, w 1918 roku, na krótko powstała tu Mołdawska Republika Demokratyczna, która połączyła się z Rumunią. W roku 1940 tereny te wcielono do ZSRR.

A od 1992 roku utworzyła się Naddniestrzańska Republika Mołdawska i Bendery znalazły się w jej obrębie.

I jak to w tym dziwnym kraju bywa, w twierdzy rządkiem (a nawet dwoma) stoją popiersia narodowych bohaterów, niczym rodzina Garibaldich na wzgórzu Gianicolo w Rzymie. Co roku pojawia się kilka nowych:

Naddniestrze, twierdza w Benderach 1

Naddniestrze, twierdza w Benderach 2

Naddniestrze, twierdza w Benderach 3

Cały zamek jest pięknie odrestaurowany i z zewnątrz prezentuje się bardzo ładnie:

Naddniestrze, twierdza w Benderach 4

Naddniestrze, twierdza w Benderach 5

Od strony dziedzińca widoki też są malownicze, tylko miejscami straszy ordynarna współczesna blacha na krawędziach daszków nad basztami, albo niczym nie osłonięte betonowe nadproża nad drzwiami. Ale jeśli nie będziemy przesadnie wnikać w szczegóły, to na pewno nam się tu spodoba:

Naddniestrze, twierdza w Benderach 6

Naddniestrze, twierdza w Benderach 7

Naddniestrze, twierdza w Benderach 8

Naddniestrze, twierdza w Benderach 9

Naddniestrze, twierdza w Benderach 10

Naddniestrze, twierdza w Benderach 11

Naddniestrze, twierdza w Benderach 12

Na terenie twierdzy mieści się muzeum z makietą zamku i innymi ciekawostkami:

Naddniestrze, twierdza w Benderach 13

Naddniestrze, twierdza w Benderach 14

Naddniestrze, twierdza w Benderach 15

Mają również salę tortur z różnymi strasznymi narzędziami, ale tam nie odważyłam się wejść ;-)

Drugi zamek to Akerman, zwany też Białogrodem, a znany każdemu z nas dzięki Mickiewiczowi, który odwiedził twierdzę w maju 1825 roku. To miejsce, pięknie położone nad limanem Dniestru, posiada ogromne walory obronne. Fakt ten sprawił, że na przestrzeni dziejów kolejne ludy budowały tam swoje siedziby. Jako pierwsi pojawili się Grecy, którzy już w VI w. p.n.e. założyli tam swoją kolonię o nazwie Tyras (takm mianem określano też Dniestr), potem istniały tam kolejno rzymska Alba Iulia i bizantyjskie Leukopolis. To wtedy, w VI wieku n.e., zbudowano pierwsze fortyfikacje, zwane "Asprocastron", czyli Biały Zamek. W XIII wieku twierdzę przejęli i umocnili Genueńczycy. Od 1359 roku Mołdawianie i Wołosi mieli tam swoją Cetatea Alba, zdobytą przez Turków w 1484 roku i przemianowaną na Akerman (tur. Ak Kerman - „Biała Twierdza”). Jak widać, wszystkie nazwy twierdzy zawierają przymiotnik "biała".

W XVII i XVIII wieku Akerman nadal stanowił ważny punkt w systemie obronnym Imperium Osmańskiego, aż do czasu, gdy 25 września 1826 Rosja i Turcja podpisały tzw. konwencję z Akermanu, ustanawiającą polityczny protektorat nad Besarabią. W 1918 miasto znalazło się w granicach Rumunii, po 1944 Związku Radzieckiego, a dziś należy do Ukrainy.

Turecka twierdza posiadała cztery wewnętrzne dziedzińce. W najwyższym i najbardziej nieodstępnym miejscu znajdowała się cytadela, nazywana też Zamkiem Genueńskim, gdyż jego wznoszenie zapoczątkowali właśnie Genueńczycy. 

Poniżej dwa obrazki, wzięte z internetu (http://www.allcastles.ru i http://navtur.pl/), pokazują układ zabudowań twierdzy dziś i dawniej. Wchodzi się do niej bramą, która jest widoczna z lewej strony:

Twierdza Akerman, widok z góry 1

Twierdza Akerman, widok z góry 2

Przed bramą wejściową witają nas pozostałości starożytnego Tyras:

Twierdza Akerman, ruiny Tyras 1

Twierdza Akerman, ruiny Tyras 2

Twierdza Akerman, ruiny Tyras 3

Główne wejście na teren twierdzy:

Twierdza Akerman, brama wejściowa 1

Twierdza Akerman, brama wejściowa 2

W sonecie "Stepy akermańskie" Mickiewicz opisał światło na horyzoncie, ale jego źródła nie potrafił określić. Najczęściej interpretuje się "lampę Akermanu" jako latarnię morską, której funkcję pełnił dawny minaret, do dziś stojący na terenie warowni tuż za bramą wejściową:

Twierdza Akerman, minaret

Weszliśmy na pierwszy dziedziniec i oczywiście również na mury, skoro była taka możliwość. Podziwialiśmy z góry kolejny dziedziniec i najlepiej zachowaną część twierdzy, do której przenieśliśmy się za chwilę:

Twierdza Akerman, mury 1

Twierdza Akerman, mury 2

Twierdza Akerman, mury 3

Widoczne na  zdjęciu dwie baszty są już częścią cytadeli - Zamku Genueńskiego:

Twierdza Akerman, cytadela - Zamek Genueński 1

Twierdza Akerman, cytadela - Zamek Genueński 2

Twierdza Akerman, cytadela - Zamek Genueński 3

Tu również można było przejść się wzdłuż murów, mając przed sobą jeszcze piękniejsze widoki nie tylko na teren zamku, ale również na liman Dniestru:

Twierdza Akerman, cytadela - Zamek Genueński 4

Twierdza Akerman, cytadela - Zamek Genueński 5

Twierdza Akerman, cytadela - Zamek Genueński 6

Twierdza Akerman, cytadela - Zamek Genueński 7

Twierdza Akerman, cytadela - Zamek Genueński 8

Twierdza Akerman, cytadela - Zamek Genueński 9

Tego typu twierdze najokazalej prezentują się od strony wody, więc i tę chcialam tak sfotografować. Na szczęście z dotarciem w odpowiednie miejsce nie było problemów:

Twierdza Akerman i liman  Dniestru 1

Twierdza Akerman i liman  Dniestru 2

Twierdza Akerman i liman  Dniestru 3

I w tym miejscu zakończymy nasze wspólne zwiedzanie naddniestrzańskich warowni. W kolejnej notce, już ostatniej z całego wyjazdu do Besarabii, udamy się do winnicy Szabo i na klifowy fragment wybrzeża Morza Czarnego.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 144