W DOMU I W PODRÓŻY. Opisy podróży najszybciej można znaleźć według tagów, które są wypisane w lewej kolumnie na dole.
statystyka
Kategorie: Wszystkie | Dom i ogród | Genealogia | Piotrek | Praca | Wycieczki
RSS
czwartek, 27 października 2016
Jedziemy do Wilna

Zanim dotarliśmy do Wilna, odwiedziliśmy na Litwie dwa miejsca. Jednym z nich była Góra Krzyży w pobliżu miejscowości Szawle. W miejscu tym postawiono w 1430 r. kapliczkę upamiętniającą przyjęcie przez Żmudzinów chrztu. Nad kapliczką górował wielki krzyż. Po upadku powstania listopadowego zaczęto tam masowo przynosić i stawiać kolejne krzyże i od tego czasu przybywa ich stale. Są stawiane bądź podwieszane na już stojących, różnej wielkości - od ogromnych, kilkumetrowych, aż po całkiem miniaturowe. Wierni umieszczają je w różnych intencjach, jako symbole zadumy, wiary bądź jako wota dziękczynne. Gotowe krzyże różnej wielkości można kupić na straganach przed wejściem. Skorzystałam z tego, kupiłam taki z napisem "Za moją rodzinę" i umieściłam w okolicach szczytu góry, w pobliżu innych tego typu:

Litwa, Szawle, Góra Krzyży 1

Litwa, Szawle, Góra Krzyży 2

W okresie władzy sowieckiej wielokrotnie próbowano zmusić mieszkańców do zaprzestania pielgrzymowania w to miejsce, a w 1961 r. podjęto próbę całkowitej jego likwidacji przy pomocy pił, siekier i buldożerów. Mimo to krzyże wciąż stawiano. Ich liczba nie jest dokładnie oszacowana. Ocenia się, że samych krzyży stojących jest ok. 50 tysięcy, natomiast licząc z położonymi i podwieszonymi ich liczba może wynosić ponad 150 tysięcy. Papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki na Litwę w 1993 r. celebrował na Górze Krzyży mszę świętą. 

A oto moje spojrzenie na Górę Krzyży:

Litwa, Szawle, Góra Krzyży 3

Litwa, Szawle, Góra Krzyży 4

Litwa, Szawle, Góra Krzyży 5

Litwa, Szawle, Góra Krzyży 6

Litwa, Szawle, Góra Krzyży 7

Litwa, Szawle, Góra Krzyży 8

Litwa, Szawle, Góra Krzyży 9

Litwa, Szawle, Góra Krzyży 10

Litwa, Szawle, Góra Krzyży 11

Litwa, Szawle, Góra Krzyży 12

Litwa, Szawle, Góra Krzyży 13

Litwa, Szawle, Góra Krzyży 14

Litwa, Szawle, Góra Krzyży 15

Litwa, Szawle, Góra Krzyży 16

Zajechaliśmy też na moment do Kowna, żeby zgarnąć po drodze naszego przewodnika. Nie zwiedzaliśmy miasta, bo niestety nie było czasu. Chciałabym tu jeszcze kiedyś przyjechać, bo aż żal tak tęsknie zerkać na wieże kościołów, nie mając szans obejrzenia ich z bliska. Na razie więc tylko mały rzut oka na Wilię i okolice placu pod zamkiem:

Litwa, Kowno 1

Litwa, Kowno 2

Litwa, Kowno 3

W  odróżnieniu od Rygi i Tallina, które są dla nas nieco egzotyczne, Wilno wydaje się być bardzo "swojskie", jakieś takie polskie i katolickie. Dla mnie dodatkowo jest też miejscem pełnym wspomnień sprzed 40 lat, gdy w ramach praktyk studenckich na Uniwersytecie Wileńskim spędziłam tam cały miesiąc. Wtedy też miałam takie silne odczucie, że jestem tam "u siebie", czym zresztą mocno podpadłam paru Litwinom, bo opacznie zrozumieli moją miłość do tego miasta jako roszczenia terytorialne ;)

Tak czy inaczej powrót do Wilna bardzo mnie ucieszył, pomyślałam też sobie, że muszę tu jeszcze wpaść na kilka dni, by sobie po prostu pobyć, pospacerować bez pośpiechu. Żadna nowość, wszystkie odwiedzane miasta kuszą mnie tak samo...

Ale tu jest być może jeszcze coś. Zgubiłam ślad, szukając przodków mojego dziadka, nie mam nic oprócz jego aktu chrztu. Pamiętam, że kiedy te 40 lat temu byłam w Wilnie, widziałam grób podpisany nazwiskiem Michalewicius, czyli z litewską wersją nazwiska dziadka. Gdy mu o tym wspomniałam, przyznał się do jakichś litewskich powiązań, ale nic konkretnego nie powiedział. Nie był to jeszcze czas moich zainteresowań genealogią, więc nie naciskałam i do dziś tego żałuję. Kiedy więc tym razem dotarliśmy do Wilna z Tallina późnym popołudniem i od razu, jeszcze przed zakwaterowaniem się w hotelu, pojechaliśmy na Rossę, chciałam ponownie dotrzeć do tego nagrobka. Nie udało mi się, może dlatego, że chodziłam bez okularów ;) Gdy jednak je w końcu założyłam, od razu natrafiłam na coś znacznie lepszego - dwa groby z nazwiskiem Michalewicz w polskim brzmieniu. Lata pochówku wykluczają tych zmarłych jako moich przodków, ale nie jako krewnych, na przykład stryjeczne rodzeństwo dziadka, więc zdjęcia umieszczam na pamiątkę:

Litwa, Wilno, groby Michalewiczów na Rossie 1

Litwa, Wilno, groby Michalewiczów na Rossie 2

Od razu napiszę o cmentarzu na Rossie nieco więcej. Założony w 1769 roku, a zalegalizowany przez magistrat w 1801 roku cmentarz (lit. Rasų kapinės) jest zabytkową nekropolią w Wilnie, jednym z najstarszych, najbardziej znanych i najcenniejszych miejsc pamięci narodowej Polaków.

Na teren cmentarza wchodzimy przez położoną przy samej ulicy kwaterę żołnierzy, poległych w walkach o Wilno w latach 1919–1920 i 1939 r. oraz podczas operacji „Ostra Brama” w lipcu 1944 r. Przy murze cmentarnym znajduje się wzniesienie z ogromnym nagrobnym głazem. Na kamieniu nie ma ani imienia, ani nazwiska, żadnych dat, jedynie napis "MATKA I SERCE SYNA". Pod płytą z czarnego wołyńskiego granitu spoczywa Maria z Billewiczów Piłsudska (zm. 1884) i urna z sercem jej syna. Jako osoba mająca wspólnych przodków z Onyszkiewiczem, czuje się z ta rodziną skoligacona :-)

Pamiętam, że 40 lat temu staliśmy w tym miejscu z wielkim wzruszeniem, ale też i ze świadomością, że za wizytę tu grożą nam duże nieprzyjemności. Takie to były ponure czasy. W okresie radzieckim cmentarz podupadał w ruinę, co więcej, był nawet celowo dewastowany. W owym czasie zostało zniszczonych lub uszkodzonych wiele nagrobków. Wcześniej, bezpośrednio po zajęciu Wilna, Rosjanie posunęli się nawet do tego, że zabili stojących na warcie żołnierzy. Dziś każdy może spokojnie oddać hołd Marszałkowi i spoczywającym poniżej poległym żołnierzom, ale kwiaty i znicze można tu było zobaczyć nawet w najcięższych czasach:

Wilno, Rossa, Mauzoleum Marszałka 1

Wilno, Rossa, Mauzoleum Marszałka 2

Wilno, Rossa, Mauzoleum Marszałka 3

Za widocznym za czarną płytą murem znajduje się główny cmentarz, składający się z dwóch części: Starej (1769 r.) i Nowej Rossy (1847r.). Na początek pokażę widok ogólny, a potem kilka najciekawszych pomników:

Wilno, cmentarz na Rossie 1

Wilno, cmentarz na Rossie 2

Wilno, cmentarz na Rossie 3

Wilno, cmentarz na Rossie 4

Wilno, cmentarz na Rossie 5

Wilno, cmentarz na Rossie 6

Wilno, cmentarz na Rossie 7

Wilno, cmentarz na Rossie 8

Wilno, cmentarz na Rossie 9

Wilno, cmentarz na Rossie 10

Wilno, cmentarz na Rossie 11

Wilno, cmentarz na Rossie 12

Wilno, cmentarz na Rossie 13

Wilno, cmentarz na Rossie 14

Wilno, cmentarz na Rossie 15

Wilno, cmentarz na Rossie 16

Wilno, cmentarz na Rossie 17

Wilno, cmentarz na Rossie 18

Wilno, cmentarz na Rossie 19

O Wilnie mogłabym jeszcze pisać długo, ale teraz już zakończę wpis, a wezmę się za przygotowanie kolejnych.

piątek, 21 października 2016
Wschodnie obrzeża Tallina

Wprawdzie przejażdżka była krótka i nie bardzo mam się czym pochwalić, ale parę ciekawych miejsc udało mi się zobaczyć. Po pierwsze po drodze do Pirity odwiedziłam park Kadriorg z dwoma pałacami: Piotra I i Prezydenckim.

XVIII-wieczny park liczy ok. 70 hektarów. Jego budowa rozpoczęła się w 1718 na polecenie rosyjskiego cara Piotra I. Nad budową pałacu, zleconą również przez cara, czuwał włoski mistrz architektów, Niccolo Michetti. Wokół pałacu miał się znajdować ogród w stylu francuskim z symetrycznymi kwaterami na kolorowe kwiaty i fontannami. Potem część ogrodu przybrała wygląd  parku krajobrazowego w stylu angielskim. Nazwa Kadriorg oznacza po estońsku "Dolinę Katarzyny" od imienia ukochanej drugiej żony cara, na cześć której został wzniesiony (pierwszą żonę car zamknął w klasztorze). Piotr i Katarzyna odwiedzili niedokończoną budowę kilkakrotnie, ale po śmierci cara w 1725 roku Katarzyna już tu nie wracała, bywała tutaj za to jej córka. W 1921 roku pałac stał się siedzibą Estońskiego Muzeum Sztuki. Kiedy dotarliśmy do Kardiorgu, akurat potężnie lunęło, ale po kwadransie wyszło piękne słonko:

Tallin, park Kadriorg 1

Tallin, pałac Kadriorg 1

Tallin, pałac Kadriorg 2

Tallin, pałac Kadriorg 3

Tallin, park Kadriorg 2

Tallin, park Kadriorg 3

Tallin, park Kadriorg 4

Tallin, park Kadriorg 5

Tallin, park Kadriorg 6

Tallin, park Kadriorg 7

Tallin, park Kadriorg 8

Tallin, park Kadriorg 9

Tallin, park Kadriorg 10

Tallin, park Kadriorg 11

Tallin, park Kadriorg 12

Tallin, park Kadriorg 13

Tallin, park Kadriorg 14

Tallin, park Kadriorg 15

Tallin, park Kadriorg 16

Tallin, park Kadriorg 17

Tallin, park Kadriorg 18

Tallin, park Kadriorg 19

Tallin, park Kadriorg 20

Tallin, park Kadriorg 21

W 1937 r. w parku rozpoczęto budowę Pałacu Prezydenckiego, który dziś nadal pełni tę samą funkcję, a przy tym bardzo dobrze komponuje się z pałacem Piotra I. Pałac Prezydencki jest z tyłu ogrodzony murem, ale od frontu można podejść dość blisko. My akurat trafiliśmy na zmianę warty i wciąganie flagi na maszt. Chyba ktoś tam urządzał jakąś drobną imprezę, bo goście z prezentami walili tłumnie, ale raczej nie wyglądali na oficjeli:

Tallin, Kadriorg, Pałac Prezydencki 1

Tallin, Kadriorg, Pałac Prezydencki 2

Tallin, Kadriorg, Pałac Prezydencki 3

Tallin, Kadriorg, Pałac Prezydencki 4

Tallin, Kadriorg, Pałac Prezydencki 5

Tallin, Kadriorg, Pałac Prezydencki 6

Tallin, Kadriorg, Pałac Prezydencki 7

Kolejną dzielnicą Tallina, do której warto zawitać to Pirita. Jest to rejon wypoczynkowo-mieszkalny z piaszczystą plażą. Długa plaża i morze osłonięte są od głównej drogi sosnowym laskiem, a za nim, nad brzegiem Bałtyku natkniemy się na restaurację, pub i budki z lodami. Znajduje się tu także przystań ze szczątkami instalacji z Igrzysk Olimpijskich 1980 r.:

Tallin, Pirita 1

Tallin, Pirita 2

Tallin, Pirita 3

Tallin, Pirita 4

Tallin, Pirita 5

Z przystani widoczne są po drugiej stronie drogi ruiny klasztoru św. Brygidy. Klasztor wzniesiono w 1404 r., został zniszczony w 1557 r. w wyniku najazdu armii rosyjskiej i nigdy nie został odbudowany. Ruiny są imponujących rozmiarów i warto zobaczyć je na własne oczy:

Tallin, ruiny klasztoru św. Brygidy 1

Tallin, ruiny klasztoru św. Brygidy 2

Tallin, ruiny klasztoru św. Brygidy 3

Tallin, ruiny klasztoru św. Brygidy 4

Na tym już zakończę moje estońskie wrażenia, następnym razem zaproszę do kolejnej, już ósmej w tym roku, stolicy - Wilna.

wtorek, 18 października 2016
Tallin - mury i trochę kultury

Spacerując po Tallinie ciągle natykamy się na jakieś mury, baszty, bastiony czy wieże strażnicze:

Tallin, miejskie mury 1

 

Tallin, miejskie mury 2

Tallin, miejskie mury 3

Tallin, miejskie mury 4

Tallin, miejskie mury 5

Tallin, miejskie mury 6

Tallin, miejskie mury 7

Nie ma w tym nic dziwnego, bo Tallin może poszczycić się jednymi z najlepiej zachowanych średniowiecznymi  fortyfikacjami obronnymi. Najstarsze powstały już w 1265 roku. Te, które możemy obecnie podziwiać pochodzą z XIV wieku. W czasach największego rozkwitu wysokość murów przekraczała 15 m, a ich całkowita długość (tzn. wokół Górnego i Dolnego Miasta) osiągnęła 4000 m, do dziś przetrwało 1850 m, a z 45 baszt, stanowiących nieodłączny element fortyfikacji - 26.

Ze zdjęć, zamieszczonych powyżej, warto zwrócić uwagę na to z numerem 2, przedstawiające widok na basztę Kiek in de kök, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „zajrzyj do kuchni”. Nazwa ma związek ze strażnikami pełniącymi wartę na wieży, którzy mieli zwyczaj zaglądania w mieszczańskie okna.

Idąc w stronę portu ulicą Pikk, przechodzimy przez Wielką Bramę Morską, która obok baszty, zwanej Grubą Małgorzatą, stanowiła filar obrony miasta od strony morza. Na ścianie bramy umieszczono tablicę pamiątkową, poświęconą polskiemu okrętowi wojennemu ORP "Orzeł":

Tallin, tablica pamiątkowa ORP

Korzystając z Wikipedii dodaję parę szczegółów: 5 września 1939 r. do Tallinna, jako neutralnego portu, za zgodą władz estońskich zawinął ORP Orzeł w celu odstawienia do szpitala chorego dowódcy. Wskutek niemieckiej interwencji został tam internowany. W nocy z 17/18 września 1939 r. okręt wsławił się brawurową ucieczką z Tallinna i po miesiącu dotarł do Wielkiej Brytanii. Ucieczka Orła stała się pretekstem utworzenia sowieckich baz wojskowych na terenie Estonii, a następnie aneksji Estonii w 1940 r. przez ZSRR.

A tak wyglądają Brama Morska i Gruba Małgorzata:

Tallin, Brama Morska

Tallin, baszta Gruba Małgorzata 1

Tallin, baszta Gruba Małgorzata 2

Tallin, baszta Gruba Małgorzata 3

Okrążając po stronie zewnętrznej miejskie mury z Grubą Małgorzatą, mijamy jeszcze Barmę Viru, do której potem wrócimy, i przenosimy się na chwilę poza Stare Miasto. Za Parkiem Tammsaare mieści się Estoński Teatr Dramatyczny. To najstarszy zachowany budynek teatralny w Estonii, wzniesiony jako teatr niemiecki w 1910 roku:

Tallin, Estoński Teatr Dramatyczny 1

Tallin, Estoński Teatr Dramatyczny 2

Skręcając obok niego w ulicę Otsa, idąc prawą stroną dochodzimy do budynku Tallinna Peetri Reaalkool, najstarszej szkoły, wybudowanej w Tallinie (1883 r.). Przed budynkiem stoi pomnik, zwany "Real Boy", upamiętniający rekrutów - uczniów szkoły, poległych w czasie wojny o niepodległość w 1918 roku. Obecny pomnik jest kopią oryginalnego, który zniszczyli sowieci:

Tallin, szkoła średnia Tallinna Reaalkool 1

Tallin, szkoła średnia Tallinna Reaalkool 2

Przechodzimy teraz na lewą stronę ulicy i stajemy przed budynkiem opery. Neoklasycystyczny, dwuskrzydłowy budynek teatru, zaprojektowany przez fińskich architektów Armas Lindgren i Wivi Lönn, został otwarty w dniu 24 sierpnia 1913. Przez wiele lat pozostawał największym budynkiem w Tallinie. Jedno skrzydło przeznaczono dla teatru, drugie - na salę koncertową:

Tallin, Estońska Opera Narodowa 1

Tallin, Estońska Opera Narodowa 2

Tallin, Estońska Opera Narodowa 3

Tallin, Estońska Opera Narodowa 4

Tallin, Estońska Opera Narodowa 5

Tallin, Estońska Opera Narodowa 6

Na tyłach opery stoi pomnik, poświęcony ofiarom masakry z października 1905 roku, kiedy to zginęło prawie 100 osób, a drugie tyle zostało rannych w wyniku ataku armii na uczestników manifestacji politycznej:

Tallin, Estońska Opera Narodowa 7

Stąd już tylko kilkadziesiąt metrów dzieli nas od Bramy Viru, zbudowanej w XIV wieku.Te dwie okrągłe wieże broniły podejścia do mostu zwodzonego, przerzuconego nad fosą, usytuowaną przed wałami. Dziś już fosy nie ma, a brama jest głównym wejściem na teren starówki:

Tallin, Brama Viru 1

Tallin, Brama Viru 2

Na wprost od bramy ulica Viru prowadzi na Plac Ratuszowy, ja jednak skierowałam się w prawo, aby dojść do zabudowań XIII - wiecznego klasztoru dominikanów (z przeciwnej strony, niż oglądana wcześniej katedra) i przylegających do nich ruin kościoła. Klasztor to jedno z tych miejsc, których chciałabym dokładniej obejrzeć, jeśli wrócę do Tallina. Tym razem nie zdążyłam, a wiem, że ma bardzo ciekawe wnętrza, które można zwiedzać. Ale sam spacer wzdłuż murów ulicą Müürivahe też jest na pewno godny polecenia:

Tallin, ulica Müürivahe 1

Tallin, ulica Müürivahe 2

Tallin, ulica Müürivahe 3

Dominikanie przybyli do Rewla w 1246 r. i uzyskali pozwolenia na wzniesienie klasztoru i kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Po przyjściu reformacji klasztor został zamknięty, a po następnych siedmiu latach kościół spłonął. Na zewnętrznej ścianie klasztoru można obejrzeć wystawę uratowanych z niego XIV- i XV-wiecznych kamieni nagrobnych, pochodzących z grobowców członków magistratu, Wielkiej Gildii i Bractwa Czarnogłowych:

Tallin, Pasaż św. Katarzyny - tablice nagrobne 1

Tallin, Pasaż św. Katarzyny - tablice nagrobne 2

Pasaż św. Katarzyny, biegnący wzdłuż klasztoru i łączący ulice Müürivahe i Vene, jest miejscem pełnym tajemniczego uroku i na pewno warto tu zajść:

Tallin, Pasaż św. Katarzyny 1

Tallin, Pasaż św. Katarzyny 2

Tallin, Pasaż św. Katarzyny 3

Tallin, Pasaż św. Katarzyny 4

Tallin, Pasaż św. Katarzyny 5

Tallin, Pasaż św. Katarzyny 6

Tallin, Pasaż św. Katarzyny 7

A tak wygląda brama, przez którą należy przejść, jeżeli chcemy tam trafić z przeciwnego końca, czyli  z ulicy Vene (tej z katedrą św. Pawła i Piotra i cerkwią św. Mikołaja):

Tallin, Pasaż św. Katarzyny 8

Z tallińskich instytucji kulturalnych (w pewnym sensie) warto jeszcze wspomnieć o Klubie Hollywood czyli modnym i popularnym klubie nocnym. Wprawdzie muzykę, którą tu usłyszymy, trudno nazwać klasyczną, ale za to budynek prezentuje się imponująco i też stoi przy ulicy Müürivahe, tylko z jej przeciwnego końca, w okolicach kościoła św. Mikołaja:

Tallin, Klub Hollywood

Na zakończenie tej notki dorzucę jeszcze kilka zdjęć różnych budynków, już niekoniecznie średniowiecznych czy ważnych z innych powodów, ale które mi po prostu wpadły w oko:

Tallin, różne 1

Tallin, różne 2

Tallin, różne 3

Tallin, różne 4

Tallin, różne 5

Tallin, różne 6

Tallin, różne 7

Tallin, różne 8

Tallin, różne 9

Na ostatnim zdjęciu widać flagę rosyjską, ponieważ w tym budynku mieści się ambasada Rosji. A poniżej jeszcze dwa zdjęcia sąsiedniego budynku. Na drugim widać na górze "Podglądacza", który prze binokle patrzy w okna sąsiadów z naprzeciwka:

Tallin, różne 10

Tallin, różne 11

W następnej notce przeniesiemy się nieco dalej na wschód i do czasów nam bliższych. Na opracowanie czeka jeszcze jedna, już ostatnia, notka o Tallinie.

sobota, 15 października 2016
Tallin - Dolne Miasto

Wędrując nieopodal Placu Ratuszowego od strony południowej, o czym pisałam pod koniec poprzedniej notki, dotarłam w okolice kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja, patrona kupców i żeglarzy (Tallinna Niguliste kirik). 

Kościół został wybudowany mniej więcej w latach 1230–1275 przez kupców westfalskich, którzy przybyli tu z Gotlandii w XIII w. Był on jedynym kościołem Tallinna, który nie padł ofiarą protestanckiego ikonoklazmu, przyniesionego w latach 1523-1524 wraz z Reformacją. Rada parafialna postanowiła zalać roztopionym ołowiem zamki kościoła, aby w ten sposób uniemożliwić wzburzonym tłumom wtargniecie do jego wnętrza. Niestety nie oszczędziły kościoła  zawieruchy wojenne, a dołożyli mu się głównie Rosjanie. Mocno ucierpiał najpierw w czasie oblężenia przez nich miasta w XVI wieku, a w 1944 roku został zbombardowany przez wojsko radzieckie. Najbardziej wartościowe dzieła sztuki udało się jednak w porę wynieść i zabezpieczyć przed zniszczeniem. Po renowacji, która zakończyła się w roku 1984, przeznaczono kościół na salę wystawową sztuki średniowiecznej z Muzeum Sztuki Estonii. Można tam obejrzeć to, co udało się uratować z zabytkowego wyposażenia, m. in. średniowieczne ołtarze. W kościele odbywają się też koncerty. 

Niestety nie miałam czasu, aby wejść do środka, mam więc tylko zdjęcia budynku z zewnątrz (może odwiedzę go następnym razem?):

Tallin, kościół św. Mikołaja (Tallinna Niguliste kirik) 1

Tallin, kościół św. Mikołaja (Tallinna Niguliste kirik) 2

Tallin, kościół św. Mikołaja (Tallinna Niguliste kirik) 3

Tallin, kościół św. Mikołaja (Tallinna Niguliste kirik) 4

Tallin, kościół św. Mikołaja (Tallinna Niguliste kirik) 5

Tallin, kościół św. Mikołaja (Tallinna Niguliste kirik) 6

Tallin, kościół św. Mikołaja (Tallinna Niguliste kirik) 7

Tallin, kościół św. Mikołaja (Tallinna Niguliste kirik) 8

Tallin, kościół św. Mikołaja (Tallinna Niguliste kirik) 9

Tallin, kościół św. Mikołaja (Tallinna Niguliste kirik) 10

Tallińskie Dolne Miasto na każdym kroku pokazuje swoje kolejne skarby z odległej przeszłości. Mijając ponownie Plac Ratuszowy, uliczką obok starej apteki przeszliśmy na pobliski Suurgildi plats. Całą resztę tej notki, a będzie chyba dość długa, poświęcę jego najbliższym okolicom, jako że mamy tu zgromadzone blisko siebie najciekawsze budynki Tallina.

Opis zacznę od kościoła Świętego Ducha. Jest on jedną z najstarszych świątyń w Tallinie, a zarazem najmniejszą spośród nich. Jego początki sięgają końca XIII w., a od czasów reformacji służy ludności luterańskiej i, co bardzo istotne, od 1531 roku kazania głoszone są tu w języku estońskim, a nie w niemieckim. Wnętrze kościoła zwiera elementy gotyckie, klasycystyczne i barokowe. Centralny punkt stanowi tryptyk ołtarzowy z obrazem przedstawiającym Zesłanie Ducha Świętego. Pochodzi on z drugiej połowy XV wieku. Warto też zwrócić uwagę na ambonę, pochodzącą z początków XVII wieku, oraz drewnianą zabudowę empory w nawach bocznych. Można tam podziwiać cykl XVII-wiecznych obrazów ze scenami biblijnymi, autorstwa Elerta Thielego. W 1684 roku na ścianie od ulicy Pühavaimu zamontowany został najstarszy w mieście publiczny zegar.

Tallin, kościół św. Ducha 1

Tallin, kościół św. Ducha 2

Tallin, kościół św. Ducha 3

Tallin, kościół św. Ducha 4

Tallin, kościół św. Ducha 5

Tallin, kościół św. Ducha 6

Dokładnie naprzeciwko kościoła, przy ulicy Pikk, stoi pochodzący z 1410 roku budynek Wielkiej Gildii – bractwa powstałego w XIV w., zrzeszającego, podobnie, jak w Rydze, najbogatszych kupców i armatorów:

Tallin, Wielka Gildia

Jeżeli pójdziemy dalej ulicą, po przeciwnej stronie zobaczymy kolejne rarytasy: pod numerami 20 i 24 Budynki Gildii św. Knuta i Gildii św. Olafa (ta pierwsza zrzeszała przedstawicieli bardziej elitarnych zawodów niemieckiego pochodzenia - złotników, zegarmistrzów, szewców, itp., zaś druga skupiała zwykłych rzemieślników narodowości estońskiej i szwedzkiej):

Tallin, Gildia św. Knuta

Tallin, Gildia św. Olafa

Dalej, pod numerem 26 stoi Dom Czarnogłowych, o której to organizacji pisałam już w notce z Rygi (nad prawym oknem widoczna głowa króla Zygmunta III Wazy):

Tallin, Dom Czarnogłowych 1

Tallin, Dom Czarnogłowych 2

Dalej uliczka przechodzi w niewielki plac Roheline turg, czyli „Zielony Targ” z małą kapliczką na środku:

Tallin, plac Roheline turg

Idąc w lewo, czyli dalej ulicą Pikk, można dojść do następnych zabytków. Po drodze do podziwiania mamy różne mniej znane, ale równie ładne kamieniczki. Ta pierwsza stoi nieco wcześniej, bliżej Wielkiej Gildii, pozostałe są już za Zielonym Targiem:

Tallin, kamieniczki na ul. Pikk 1

Tallin, kamieniczki na ul. Pikk 2

Tallin, kamieniczki na ul. Pikk 3

Tallin, kamieniczki na ul. Pikk 4

Tallin, kamieniczki na ul. Pikk 5

Skręcając za tą bramą w prawo dojdziemy do kościoła św. Olafa (norweski król z początku XI w.). Początki świątyni sięgają XIII w. Została wybudowana na miejscu byłego targu skandynawskich kupców. Do 1524 roku kościół służył wiernym katolickim, a od czasów reformacji jest miejscem kultu dla luteranów. Tu niestety ikonoklazm doprowadził do zniszczenia wielu starych dzieł sztuki. Kościół ulegał też pożarom, po których odbudowano go w roku 1840 w stylu neogotyckim. Nie wchodziłam do środka, wiadomo - mając parę godzin na zwiedzanie trzeba z części zabytków zrezygnować, a tu wnętrze nie jest najciekawsze. Trochę tylko żal widoków z wieży, ale na to trzeba by mieć znacznie więcej czasu.

A tak prezentuje się kościół św. Olafa z zewnątrz:

Tallin, kościół św. Olafa 1

Tallin, kościół św. Olafa 2

Tallin, kościół św. Olafa 3

Nieco dalej przy ulicy Pikk znajdziemy chyba najbardziej znane obiekty Tallina - gotyckie kamienice kupieckie zwane Trzema Siostrami (Kolm öde). W XV wieku zbudował je dla swoich trzech córek bogaty kupiec. Aby wydać je za mąż w odpowiedniej kolejności, w domu najstarszej córki wstawiono duże i piękne drzwi i okna, w domu średniej były one mniejsze, a ostatni był całkowicie drzwi pozbawiony. Na górnych kondygnacjach mieściły się magazyny. Do dziś pozostały na górze belki, za pomocą których transportowano na górę przymocowane na linach towary. Obecnie mieści się tu najbardziej luksusowy hotel w mieście:

Tallin, kamieniczki

Tallin, kamieniczki

Tallin, kamieniczki

Stąd warto przejść w kierunku wschodnim do ulicy Vene, równoległej do Pikk, gdzie po drodze miniemy kilka ładnych kamieniczek:

Tallin, staromiejskie kamienice 1

Tallin, staromiejskie kamienice 2

Tallin, staromiejskie kamienice 3

Dalej znajdują się kolejne dwie świątynie, wprawdzie nie średniowieczne, ale ciekawe. Pierwsza z nich to cerkiew św. Mikołaja, zbudowana w stylu neoklasycystycznym w latach 1820-27:

Tallin, cerkiew św. Mikołaja 1

Tallin, cerkiew św. Mikołaja 2

Tallin, cerkiew św. Mikołaja 3

Tallin, cerkiew św. Mikołaja 4

Tallin, cerkiew św. Mikołaja 5

100 metrów dalej na południe znajduje się najważniejsza rzymskokatolicka świątynia Tallina - Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła (Tallinna Peetri ja Pauli Toomkirik). Została zbudowana w latach 184144 w  stylu neogotyckim na miejscu dawnego refektarza klasztoru dominikanów. Msze święte są tu odprawiane w językach: angielskim, estońskim, litewskim, łacińskim, łotewskim, polskim i rosyjskim.

Elewacja kościoła została ozdobiona dwoma wieżyczkami i portalem wejściowym. Świątynia jest oddzielona od ulicy dziedzińcem i murem z bramą wejściową:

Tallin, katedra św. Piotra i Pawła 1

Tallin, katedra św. Piotra i Pawła 2

Tallin, katedra św. Piotra i Pawła 3

Tallin, katedra św. Piotra i Pawła 4

Tallin, katedra św. Piotra i Pawła 5

Na tym dziś zakończę, ale to jeszcze nie wszystko o Tallinie, będą kolejne notki.

czwartek, 13 października 2016
Tallin - Plac Ratuszowy

Przeszliśmy przez Bramę Długiej Nóżki i po kilku minutach znaleźliśmy się na Placu Ratuszowym (Raekoja plats):

Tallin, okolice placu Ratuszowego 1

Tallin, okolice Placu Ratuszowego 2

Tallin, okolice Placu Ratuszowego 3

Jako istota ciepłolubna nie bardzo wyobrażam sobie zwiedzanie Estonii poza sezonem, również z uwagi na krótszy dzień. Z kolei w sezonie turystycznym na Raekoja plats, który jest sercem Tallina, ciężko się przebić przez tłumy zwiedzających. Może też być nieco drożej, ale za to wszędzie wokół dostępne są kawiarniane ogródki i jest nadzieja na trochę słonka. Tak sobie myślę, że czerwiec z białymi nocami mógłby być najlepszy. To tak na przyszłość, bo tym razem byłam tu w sierpniu i też nie narzekałam (przynajmniej jak przestało padać).

A teraz rozejrzyjmy się po placu, popatrzmy na stare kamienice i pospacerujmy po pięknym kamiennym bruku:

Tallin, Plac Ratuszowy 1

Tallin, Plac Ratuszowy 2

Tallin, Plac Ratuszowy 3

Tallin, Plac Ratuszowy 4

Tallin, Plac Ratuszowy 5

Tallin, Plac Ratuszowy 5

Tallin, Plac Ratuszowy 7

Tallin, Plac Ratuszowy 8

Jedna z kamieniczek mieści jedną z najstarszych aptek na świecie, istniejącą w tym miejscu od 1422 roku:

Tallin, stara apteka 1

Tallin, stara apteka 2

W samym centrum Placu Ratuszowego stoi oczywiście miejski ratusz (a to niespodzianka!). Gotycki budynek pochodzi z XIII wieku, ale jego obecny wygląd nadano mu ponad 100 lat później, na początku XV wieku, po włączeniu miasta do Ligi Hanzeatyckiej. Po stronie wschodniej znajduje się wieża o wysokości 64 m, zwieńczona późnorenesansowym hełmem, na którym od 1530 roku stoi wiatrowskaz, zwany Starym Tomaszem (Vana Toomas):

Tallin, Ratusz 1

Tallin, Ratusz 5

Tallin, Ratusz 6

Tallin, Ratusz 2

Tallin, Ratusz 3

Tallin, Ratusz 4

Po obejrzeniu Placu Ratuszowego przeszliśmy jego południowe okolice. Boczne uliczki są niezwykle klimatyczne, choć w ogóle na cały Dolnym Mieście efekt psują wszechobecne wykopki i pracujące przy nich maszyny budowlane. Starałam się maksymalnie je powycinać ze zdjęć, ale nie wszędzie się dawało:

Tallin, okolice Placu Ratuszowego 4

Tallin, okolice Placu Ratuszowego 5

Tallin, okolice Placu Ratuszowego 6

Tallin, okolice Placu Ratuszowego 7

Tallin, okolice Placu Ratuszowego 8

Tallin, okolice Placu Ratuszowego 9

Tallin, okolice Placu Ratuszowego 10

Tallin, okolice Placu Ratuszowego 11

Tallin, okolice Placu Ratuszowego 12

Tallin, okolice Placu Ratuszowego 13

Tallin, okolice Placu Ratuszowego 14

Tallin, okolice Placu Ratuszowego 15

Tallin, okolice Placu Ratuszowego 16

A to legendarna Kocia Studnia, do której podobno wrzucano koty, według jednej wersji - padłe, według innej - żywe, jako ofiarę. Na dalszych zdjęciach najsłynniejsza restauracja Tallina - Olde Hansa, stroje i muzyka z epoki średniowiecza (panienki z okienka grały na fletach stosowne melodie):

Tallin, Kocia Studnia

Tallin, okolice Placu Ratuszowego 17

Tallin, okolice Placu Ratuszowego 18

Tallin, okolice Placu Ratuszowego 19

I to na razie tyle, kolejna notka w przygotowaniu.

poniedziałek, 10 października 2016
Tallin - wzgórze Toompea

Piszę nieco chaotycznie i nie po kolei, ale następnym po Rydze przystankiem na naszej trasie była stolica Estonii - Tallin. Jest to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Europy, w którym na pewno warto spędzić przynajmniej kilka dni. Ja niestety byłam tu bardzo krótko. Spaliśmy tu wprawdzie 3 noce, ale na sam Tallin miałam tylko jeden dzień. Przyjechaliśmy późnym wieczorem z Rygi, następnego dnia popłynęliśmy do Helsinek (ale o tym już było), a ostatniego - wczesnym rankiem ruszyliśmy do Wilna. Siłą rzeczy zwiedzanie musiało być bardzo pobieżne i traktuję ten cały wyjazd głównie jako imprezę towarzyską, a turystycznie jedynie jako rekonesans. Jednakowoż, gdyby mi się nie udało tu wrócić, niech mnie przynajmniej pocieszy to, że w tak krótkim czasie zdołałam jednak sporo zobaczyć. 

Większość moich znajomych stawia Tallin na pierwszym miejscu spośród stolic dawnej Pribaltiki i chyba muszę się z tym zgodzić, choć i Rygę, i Wilno również cenię ogromnie. Wilno to z resztą w ogóle inna historia. Jeszcze o tym kiedyś napiszę. 

Zaskakujące jest, że Tallin wcale nie zawsze był Tallinem. Ta nazwa obowiązuje dopiero od 1918 roku, w zamierzchłych czasach zwano go Koływań, Kalevanlinna, Lindanäs oraz Lyndanise, a najdłużej, czyli od 1219 do 1918 roku nazywał się Reval albo Rewel.

Estońska stolica od wieków była ważnym portem nad Zatoką Fińską, położonym na głównych szlakach handlowych regionu. Dzięki temu miasto się rozwijało, ale wszystkie okoliczne potęgi - Szwecja i Dania, Niemcy i Rosja, kupcy i krzyżowcy - chciały sprawować kontrolę nad portem i władać Estonią. W ciągu ostatnich ośmiu wieków kraj cieszył się wolnością łącznie zaledwie przez 40 lat. Żeby nie przedłużać, zainteresowanych historią odsyłam do Wikipedii i innych źródeł, ale przede wszystkim polecam znakomitą relację z Tallina, z podkreśleniem jego (i całej Estonii) trudnej drogi do niepodległości, w "The Washington Post", dostępną TUTAJ

Ale do rzeczy. Relację rozpocznę od wzgórza Toompea, czyli Górnego Miasta, gdzie się zaczęła historia Tallina. To tutaj pochowany został legendarny Kalev, bohater i obrońca kraju. Zgodnie z legendą jego żona Linda usypała mu ogromny kurhan z kamieni. Po latach syn Lindy i Kaleva na kamiennym wzgórzu utworzył gród, który na cześć matki nazwał Lyndanise. Faktycznie już w X wieku stał tu warowny gród Estów, zdobyty i zburzony przez Duńczyków w 1219 roku. Dziś możemy oglądać późniejsze  fortyfikacje, pochodzące z XIII i XIV wieku, budowane głównie przez Duńczyków i krzyżaków, ale ponieważ mury otaczają również Dolne Miasto, napiszę o nich później.

A tak prezentuje się całe wzgórze Toompea, widziane z wieży kościoła św. Olafa (niestety nie weszłam na nią, zdjęcie zapożyczyłam ze strony http://estonishingtours.com/), z lewej strony widać również część Dolnego Miasta z kościołem św. Mikołaja:

Tallin, zamek i wzgórze Toompea

Obecną wersję zamku, z klasycystycznym gmachem pałacu gubernatora od strony soboru Aleksandra Newskiego, zawdzięczamy carycy Katarzynie II. Dziś mieści się tu siedziba parlamentu estońskiego: 

Tallin, zamek na wzgórzu Toompea

Na tym samym placu, dokładnie naprzeciwko, Rosjanie zbudowali w latach 1894-1900 Sobór pod wezwaniem Aleksandra Newskiego. Krótka historia tej świątyni była bardzo burzliwa, na szczęście żaden z pomysłów zamiany jej na Panteon Estońskiej Niezależności czy też planetarium (w roku 1918 i w 1947), ani jej całkowitego zniszczenia, nie został zrealizowany i możemy dziś podziwiać tę monumentalną budowlę w stylu bizantyjsko - rosyjskim:

Tallin, Sobór Aleksandra Newskiego 1

Tallin, Sobór Aleksandra Newskiego 2

Tallin, Sobór Aleksandra Newskiego 3

Tallin, Sobór Aleksandra Newskiego 4

Tallin, Sobór Aleksandra Newskiego 5

Tallin, Sobór Aleksandra Newskiego 6

Jednym z najważniejszych obiektów Górnego Miasta jest gotycka katedra protestancka Najświętszej Maryi Panny. Obecny kościół powstał w 1243 roku na miejscu drewnianej świątyni z 1219 roku. W 1648 roku prawie cała katedra spłonęła. Przy okazji rekonstrukcji przybyły: drewniany ołtarz, barokowa ambona i organy oraz wzniesiona w 1779 roku, barokowa wieża z dzwonem. Inne ciekawe elementy w katedrze to zachowane stare sarkofagi i epitafia, a także ogromna liczba herbów, wiszących na ścianach. To owe herby czynią tę świątynię tak niepowtarzalną:

Tallin, katedra Najświętszej Maryi Panny 1

Tallin, katedra Najświętszej Maryi Panny

Tallin, katedra Najświętszej Maryi Panny 2

Tallin, katedra Najświętszej Maryi Panny 3

Tallin, katedra Najświętszej Maryi Panny 4

Tallin, katedra Najświętszej Maryi Panny 5

Tallin, katedra Najświętszej Maryi Panny 6

Tallin, katedra Najświętszej Maryi Panny 7

Tallin, katedra Najświętszej Maryi Panny 8

Tallin, katedra Najświętszej Maryi Panny 9

Tallin, katedra Najświętszej Maryi Panny 10

Tallin, katedra Najświętszej Maryi Panny 11

Najbliższe toczenie katedry to również ciekawe budynki, np. konsystorz i Estoński Dom Rycerstwa (ten zielony):

Tallin, okolice katedry 1

Tallin, okolice katedry 2

Z placu przy katedrze przeszliśmy wąskimi uliczkami na miejsce widokowe, skąd mogliśmy podziwiać Dolne Miasto i bardziej odległe dzielnice Tallina, z portem włącznie. Na poniższych zdjęciach widać najpierw mijane po drodze zabudowania na wzgórzu:

Tallin, okolice katedry 3

Tallin, okolice katedry 4

Tallin, okolice katedry 5

Tallin, okolice katedry 6

Tallin, okolice katedry 7

Tallin, okolice katedry 8

A teraz kilka panoramek z punktu widokowego. Widać na nich wszystkie ważne obiekty historyczne Dolnego Miasta: najbardziej na lewo kościół św. Olafa, a przed nim cerkiew Przemienienia, powstałą z XIII - wiecznego klasztoru i kościoła cystersów p.w. św Michała, dalej w prawo wąska wieża kościoła Świętego Ducha (w tle port), kolejna wieżyczka to ratusz (na tle wieżowców), ostatni z prawej strony - kościół św. Mikołaja i oczywiście liczne baszty miejskich murów:

Tallin, widok ze wzgórza na Dolne Miasto 1

Tallin, widok ze wzgórza na Dolne Miasto 2

Tallin, widok ze wzgórza na Dolne Miasto 3

Tallin, widok ze wzgórza na Dolne Miasto 4

Tallin, widok ze wzgórza na Dolne Miasto 5

Tallin, widok ze wzgórza na Dolne Miasto 6

Tallin, widok ze wzgórza na Dolne Miasto 7

Tallin, widok ze wzgórza na Dolne Miasto 8

Opuściwszy punkt widokowy ruszyliśmy w dół ulicą Długa Nóżka (Pikk jalg), w kierunku Placu Ratuszowego. Po lewej stronie na wysokiej skarpie wzgórza Toompea widać było ambasadę Finlandii (z lewej) i Pałac Sprawiedliwości:

Tallin, ulica Długa Nóżka (Pikk jalg) 1Tallin, ulica Długa Nóżka (Pikk jalg) 2

Po prawe stronie minęliśmy wąskie przejście do Krótkiej Nóżki (Luhike jalg):

Tallin, ulica Długa Nóżka (Pikk jalg) 4

Wzdłuż ulicy reklamują się artyści - na murze wiszą obrazy, wyżej gra gitarzysta, a w bramie - młoda skrzypaczka:

 

 Tallin, okolice wzgórza Toompea, Długa Nóżka 1

Tallin, okolice wzgórza Toompea, Długa Nóżka 2

Tallin, okolice wzgórza Toompea, Długa Nóżka 3

Tallin, okolice wzgórza Toompea, Długa Nóżka 4

Za bramą rozpoczyna się już Dolne Miasto, a o nim napiszę innym razem.

piątek, 07 października 2016
Ryga po raz czwarty

Dziś proponuję kolejny spacerek, głównie po ryskiej starówce, i obejrzenie wszystkiego, co nie zmieściło się w poprzednich notkach. Będzie więc jeszcze trochę secesji, miejskie mury i stare kamieniczki, ale też i nowsze budowle, łącznie z prezentem od wujka Stalina :-)

Wspomniany na koniec poprzedniej notki Dom Kotów lub Koci Dom (Kaķu nams) powstał w 1909 roku. Jest to secesyjny budynek stylizowany na architekturę średniowieczną. Na dachu umieszczone są rzeźby dwóch kotów z uniesionymi ogonami. Dom ten został wzniesiony przez kupca, któremu wciąż odmawiano przyjęcia do gildii. W ramach protestu ustawił na dachu koty ogonami w stronę budynku gildii, aby trwały w tej lekceważącej pozie dopóki jego sprawa nie zostanie załatwiona. W końcu dopiął swego, bo zrzeszonym kupcom nie podobało się oglądanie zwierzaków z odwrotnego końca. Koty przetrwały, ale teraz już wypinają się w przeciwną stronę:

Ryga, Dom Kotów 1

Ryga, Dom Kotów 2

Ryga, Dom Kotów 3

Ryga, Dom Kotów 4

Parę metrów dalej przy małej bocznej uliczce między Wielką a Małą Gildią mamy kolejny przykład ryskiej secesji - piękna kamienica z rzeźbą chłopca, siedzącego na dachu i czytającego książkę:

Ryga, kamienica z rzeźbą chłopca, czytającego książkę 1

Ryga, kamienica z rzeźbą chłopca, czytającego książkę 2

Ryga, kamienica z rzeźbą chłopca, czytającego książkę 3

Dokładnie naprzeciwko tej kamienicy, na bocznej ścianie Małej Gildii, umieszczono rzeźbę mężczyzny, na którego spogląda chłopiec z dachu. Wiąże się z tym opowieść, że jest to nauczyciel, który chłopca zachęca do czytania i doskonalenia się, by także mógł w przyszłości zostać członkiem gildii:

Ryga, Mała Gildia z boku

O starych kościołach pisałam wcześniej, ale przy uliczce Polska Brama (Poļu Gate) na starówce, w pobliżu zamku, znajduje się też nowszy, klasycystyczny kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej (Sāpju Dievmātes baznīca), wzniesiony pod koniec XVIII w. Jako jeden z nielicznych od czasu swego powstania zawsze należał do katolików. Odprawiane tam są nabożeństwa również w języku polskim:

Ryga, kościół Matki Boskiej Bolesnej 1

Ryga, kościół Matki Boskiej Bolesnej 2

Ryga, kościół Matki Boskiej Bolesnej 3

Ryga, kościół Matki Boskiej Bolesnej 4

Ryga, kościół Matki Boskiej Bolesnej 5

Ryga, kościół Matki Boskiej Bolesnej 6

I jeszcze zapraszam na mały spacerek po staromiejskich placach i uliczkach:

Ryga, staromiejskie obrazki 1

Ryga, staromiejskie obrazki 2

Ryga, staromiejskie obrazki 3

Ryga, staromiejskie obrazki 4

Ryga, staromiejskie obrazki 5

Ryga, staromiejskie obrazki 6

Ryga, staromiejskie obrazki 7

Ryga, staromiejskie obrazki 8

Ryga, staromiejskie obrazki 9

Ryga, staromiejskie obrazki 10

Ryga, staromiejskie obrazki 11

Ryga, staromiejskie obrazki 12

Ryga, staromiejskie obrazki 13

A tak było w uroczych staromiejskich knajpkach:

Ryga, przerwa na obiadek 1

Ryga, przerwa na obiadek 2

Na zakończenie kilka zdjęć nieco młodszych obiektów (młodszych od secesyjnych kamieniczek, a nie pań na powyższym zdjęciu!): Opera, Pomnik Wolności i widoki nowszych dzielnic z wieży kościoła świętego Piotra (na pierwszym w środku widoczna łotewska wersja Pałacu Kultury, czyli dar Stalina):

Ryga, Opera

Ryga, Pomnik Wolności i zegar Laima

Ryga, Pomnik Wolności

Ryga, widok z wieży kościoła św. Piotra 5

Ryga, widok z wieży kościoła św. Piotra 6

Ryga, widok z wieży kościoła św. Piotra 7

Ryga, widok z wieży kościoła św. Piotra 8

Moje ryskie zapiski zakończę stwierdzeniem, że stolica Łotwy jest zdecydowanie miastem wartym odwiedzenia i cieszę się bardzo, że mi się to udało. 

środa, 05 października 2016
Ryga średniowieczna raz jeszcze

Dziś kontynuujemy zwiedzanie Rygi średniowiecznej (głównie, ale nie tylko). Żeby się bardziej wczuć w klimat dawnych wieków, zatrzymajmy się na moment obok panów, którzy zapraszają klientów do staromiejskiej restauracji:

Ryga, stroje z epoki średniowiecza

W pobliżu kościoła świętego Jakuba stoją obok siebie "Trzej Bracia" - piękne stare kamieniczki, choć nie wszystkie średniowieczne. Najstarszy budynek, opatrzony numerem 17 (pierwszy z prawej strony), pochodzi z XV wieku i jest on utrzymany w stylu surowego gotyku. Jest nieznacznie cofnięty względem pozostałych dwóch i na pierwszym zdjęciu jest w ogóle niewidoczny. Cechuje go gotycki schodkowy szczyt i białe tynki. Środkowa kamieniczka, pod nr 19, została zbudowana w 1646 roku, w stylu modnego na terenie Europy Północnej manieryzmu niderlandzkiego. Pod numerem 21 (z lewej strony kompleksu) wznosi się najmłodszy, wąski dom z XVIII wieku, wzniesiony w stylu barokowym:

Ryga,

Ryga,

Ryga,

Ryga,

A teraz pora na pocztówkową wizytówkę Rygi - Dom Czarnogłowych. Ryska organizacja Czarnogłowych (kupców Ryskich w stanie kawalerskim), istniejąca od 1416 do 1939 roku, była bardzo silna i zamożna. Powstała z bractwa Świętego Jerzego, które działało nie tylko w Rydze, ale też w wielu innych nadbałtyckich miastach, np. w Gdańsku i Tallinie, i skupiało tzw. junkrów (rycerzy) pochodzących z bogatych rodzin niemieckich. Początkowo dom służył kupcom skupionym w Wielkiej Gildii. Bractwo Czarnogłowych zajęło górną część gmachu w 1477 roku, natomiast cały budynek przeszedł na ich własność z początkiem XVIII wieku.

Niestety obecny budynek to współczesna rekonstrukcja, aczkolwiek bardzo staranna, wykonana w roku 1999, ponieważ oryginalny w czasie wojny został całkowicie zburzony. Pierwotna gotycko – renesansowa budowla, nazywana Dworem Artusa (Bractwo św. Jerzego, tak w Gdańsku, jak i w Rydze, naprawdę lubiło króla Artura!), została zbudowana najprawdopodobniej w I połowie XIV wieku, później była parokrotnie przebudowywana, zachowując jednak swój gotycki styl. Największej przebudowy, w stylu niderlandzkiego manieryzmu, dokonano w latach 1619-25, kiedy zmieniono elewacja frontową:

Ryga, Dom Czarnogłowych 1

Ryga, Dom Czarnogłowych 2

Przy okazji warto wspomnieć o stojącym w pobliżu pomniku Rolanda, średniowiecznym symbolu miasta:

Ryga, pomnik Rolanda obok Domu Czarnogłowych

Wspomniałam przed chwilą o Wielkiej Gildii, więc teraz jeszcze w kilku zdaniach rozwinę ten temat. Pierwsza Gildia Ducha Świętego (będąca stowarzyszeniem kupców i rzemieślników), powstała w Rydze w 1252 roku. Wraz z rozwojem miasta zaszła potrzeba rozdzielenia interesów tych dwóch najbardziej wpływowych grup zawodowych, co też ostatecznie nastąpiło w 1354 roku. W efekcie podziału powstała Mała Gildia św. Jana, skupiająca rzemieślników i Wielka Gildia Matki Boskiej, zrzeszająca kupców. W XIX w. zmienił się ich charakter – Wielka Gildia przekształcona została w nowoczesną izbę kupiecką, a Mała Gildia we wpływową izbę przemysłową. 

Gmachy obu gildii zostały zbudowane w średniowieczu i oba w XIX wieku przebudowano w stylu neogotyckim. Dziś w dawnym budynku Małej Gildii znajduje się centrum kulturalne, a w gmachu Wielkiej Gildii ma swoją siedzibę Łotewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna. Na pierwszym zdjęciu Mała Gildia, na drugim obie, Wielka na prawo od małej, a na trzecim jeszcze ja z Iwonką "na tle":   

Ryga, Mała Gildia

Ryga, Mała i Wielka Gildia

Ryga, Plac Liwski 1

Budynki Małej i Wielkiej Gildii stoją na Placu Liwskim, jednym z najbardziej urokliwych miejsc ryskiej starówki. Bardzo mi się tu spodobała aranżacja ogrodnicza - trawnik w formie łąki kwiatowej. Musiałam koniecznie się tam też uwiecznić:

Ryga, Plac Liwski 2

Ryga, Plac Liwski 3

Ryga, Plac Liwski i ja 1

Ryga, Plac Liwski i ja 2

Z Placu Liwskiego niecałe 100 metrów dzieli nas od Baszty Prochowej:

Ryga, w tle Baszta Prochowa

W średniowieczu miasto było otoczone murami z 28 wieżami i basztami. Niewiele się z tego zachowało, a Baszta Prochowa, istniejąca co najmniej od 1330 roku, jest jedną z trzech, które dziś możemy oglądać. Po zniszczeniach w czasie ataku Szwedów została ponownie odbudowana, a renowację pod koniec XIX wieku zawdzięcza ryskim studentom. Otrzymali oni wieżę na cele naukowe w zamian za remont. Sprytni żacy zebrali zgromadzone tam wieloletnie ptasie odchody i sprzedali je za sumę 612 rubli w złocie. Kwota ta pozwoliła na renowację i urządzenie starej wieży. Poniżej baszta prochowa, zrekonstruowane fragmenty murów i ich najbliższe otoczenie:

Ryga, Baszta Prochowa, mury miejskie i okolice 1

Ryga, Baszta Prochowa, mury miejskie i okolice 2

Ryga, Baszta Prochowa, mury miejskie i okolice 3

Ryga, Baszta Prochowa, mury miejskie i okolice 4

Ryga, Baszta Prochowa, mury miejskie i okolice 5

Wcześniej do miasta prowadziły dwie wielkie bramy: Piaskowa i Jakuba. W 1698 roku we fragmencie muru obronnego wykuto Bramę Szwedzką, stanowiąca część tzw. domu architekta, którą przeszłam na drugą stronę murów:

Ryga, Brama Szwedzka 1

Ryga, Brama Szwedzka 2

Na zakończenie popatrzmy jeszcze na starą Rygę z góry, z tarasu widokowego na wieży kościoła świętego Piotra (na nowszą popatrzymy w następnej notce). Na pierwszym zdjęciu widać trzy budynki z wysokimi wieżami, są to, patrząc od lewej strony, w samym rogu - ratusz, przy moście - katedra luterańska, a na tle wysokiego wieżowca zielony dach wieży kościoła św. Jakuba. Na drugim zdjęciu, na zbliżeniu, trochę lepiej widać obiekty stojące tuż obok katedry, na lewo neogotycki kościół anglikański, na prawo maleńki, ledwie widoczny, kościół katolicki Matki Boskiej Bolesnej, a za nim zamek. Na trzecim i czwartym, w samym środeczku - obie Gildie:

Ryga, widok z wieży kościoła św. Piotra 1

Ryga, widok z wieży kościoła św. Piotra 2

Ryga, widok z wieży kościoła św. Piotra 3

Ryga, widok z wieży kościoła św. Piotra 4

Na ostatnim zdjęciu na prawo od Wielkiej Gildii widać pewien  żółty budynek. To jeden z symboli Rygi, Dom Kotów. Ale to już nie średniowieczna budowla, więc będzie o niej następnym razem. A zatem do zobaczenia wkrótce.  

poniedziałek, 03 października 2016
Ryga średniowieczna - miasto Hanzy

W poprzedniej notce opisałam ryską secesję, nie pisząc ani słowa o samej Rydze i jej historii, co postaram się teraz nadrobić.

Na początek parę słów dla wyjaśnienia tytułu notki. Hanzą nazywano średniowieczną grupę (związek) miast handlowych, głównie niderlandzkich, niemieckich i skandynawskich. Jej początki sięgają XII wieku, a w szczytowym okresie należało do niej ponad 150 miast. Ścisła współpraca między nimi prowadziła do ich ogromnego rozwoju i wzrostu znaczenia ekonomicznego, militarnego i politycznego. Ryga była jednym z miast tak zwanej Ligi Hanzeatyckiej od roku 1282. Podstawę dobrobytu miasta od początku jego istnienia stanowił handel, a już w XIV Ryga stała się największym portem na Bałtyku, jednym z najważniejszych miast Hanzy oraz centrum rzemieślniczym. 

Łotewska stolica szczyci się długą historią. Już w drugiej połowie XII wieku przybyli tutaj kupcy niemieccy. Miasto zostało założone w 1201 roku przez biskupa Alberta von Buxhövden, na miejscu X-wiecznej osady plemienia Liwów. W 1207 roku rozpoczęto budowę murów miejskich. W utrzymywaniu biskupiej władzy miał pomóc powołany do życia Zakon Kawalerów Mieczowych, wchłonięty później przez Krzyżaków inflanckich. Od 1226 roku miastem rządziła Rada Miejska, złożona z Niemców, co w konsekwencji wywołało bunt miejscowej ludności. Przez wiele lat na Łotwie ścierały się wpływy niemieckie, łotewskie, litewskie, polskie, później szwedzkie i w końcu rosyjskie. Ryga przechodziła z rąk do rąk, a kościoły od katolików do protestantów i odwrotnie. 

W Rydze pozostało sporo budowli, sięgających swoją historią do wczesnego średniowiecza. Postaram się pokazać najważniejsze z nich.

Stojący w samym centrum miasta zamek, pierwotnie gotycki, został wzniesiony w latach 1330–53 przez Krzyżaków. W XV wieku budowla została zdobyta i splądrowana przez mieszczan, na przełomie XV i XVI wieku, zamek został odbudowany, potem jeszcze przebudowywano go za czasów rządów szwedzkich. Od 1995 roku jest rezydencją prezydenta Łotwy:

Ryga, zamek 1

Ryga, zamek 2

Ratusz w Rydze pojawia się po raz pierwszy w dokumentach w 1334 roku. Wybudowany został przez miasto i wynajęty na pewien czas kupcom z Wielkiej Gildii kupieckiej, równocześnie siedzibę miało tu także Bractwo Czarnogłowych. Budowla na przestrzeni wieków była wielokrotnie niszczona i odbudowywana:

Ryga, ratusz

Długą historię mają także niektóre ryskie kościoły. Cztery z nich powstały już w XIII wieku: kościół św. Jakuba, protestancka katedra Najświętszej Marii Panny oraz kościoły św. Piotra i św. Jana. 

Kościół św. Jakuba, dawniej franciszkański, potem protestancki, pełni dziś funkcję katedry katolickiej. W XVII wieku świątynię wyposażono w okazałą, 86 metrową, barokową wieżę, której dzwon według legendy bije zawsze wtedy, gdy w jego pobliżu przechodzi niewierna żona:

Ryga, Katedra św. Jakuba 4

Ryga, Katedra św. Jakuba 1

Ryga, Katedra św. Jakuba 2

Ryga, Katedra św. Jakuba 3

Katedra protestancka w Rydze (łot. Rīgas Doms) została zbudowana około 1211 roku. Najstarsze fragmenty katedry reprezentują styl romański, w pozostałej części budynku przeważa gotyk, ale doszukać się tu można również elementów stylu barokowego (górna część 140 - metrowej wieży):

Ryga, Katedra protestancka 1

Ryga, Katedra protestancka 2

Nieco dalej na południe znajduje się plac, sprzedany w 1234 roku przez biskupa Mikołaja dominikanom, którzy w tym miejscu wybudowali klasztor. W 1297 roku z dawnej kaplicy pałacu biskupiego utworzono kościół św. Jana (Sv. Jaņa Baznīca). W XV wieku, w czasie walk pomiędzy miastem, a Zakonem Kawalerów Mieczowych, kościół służył za skład broni. Zniszczona świątynia została odbudowana już około roku 1500 w stylu wczesnogotyckim. Zgodnie z legendą, po odbudowie kościoła, chcąc zapewnić mu nieśmiertelne trwanie, zamurowano tu żywcem dwóch mnichów. Maski, widoczne w ścianie kościoła, miały upamiętniać ich ofiarę. Obecnie kościół pełni rolę zboru luterańskiego. Ze względu na wspaniałą akustykę odbywają się tu koncerty:

Ryga, kościół św. Jana 1

Ryga, kościół św. Jana 2

Ryga, kościół św. Jana 4

Ostatni z wielkiej czwórki to kościół świętego Piotra, również o konstrukcji gotyckiej, z późniejszymi zmianami. Najpierw została zbudowana nawa główna kościoła. Nieco później powstał nowy ołtarz oraz wieża, która kilkukrotnie ulegała zniszczeniu i ponownej odbudowie, ostatnio już po II wojnie światowej. Na wysokości 72 metrów znajduje się platforma widokowa, z której rozciąga się znakomita panorama całego miasta, a zwłaszcza położonej u stóp świątyni Starej Rygi. Panoramki umieszczę w innym miejscu, a teraz sam kościół:

Ryga, kościół świętego Piotra 1

Ryga, kościół świętego Piotra 2

Ryga, kościół świętego Piotra 3

Ryga, kościół świętego Piotra 4

I jeszcze wnętrza:

Ryga, kościół świętego Piotra 5

Ryga, kościół świętego Piotra 6

Ryga, kościół świętego Piotra 7

Ryga, kościół świętego Piotra 8

W pobliżu kościoła postawiono rzeźbę przedstawiającą legendarnych muzykantów z Bremy, czyli osła, psa, kota i koguta. Rzeźbę umieszczono tu w celu uczczenia partnerstwa miast - Rygi i Bremy. Według tradycji pogłaskanie któregoś ze zwierząt przynosi szczęście, im wyżej sięgniemy ręką, tym szybciej owo szczęście osiągniemy:

Ryga, Muzykanci z Bremy

Notka mi się niebezpiecznie wydłuża i już wiem, że wszystkiego w niej nie zmieszczę, więc tu przerwę, a ciąg dalszy będzie do poczytania następnym razem.

środa, 28 września 2016
Ryska secesja

Do Rygi jechałam z przeświadczeniem, "nabytym" od kilku znajomych osób, że niewiele jest tam do oglądania w porównaniu z takim na przykład Tallinem. Po powrocie z nadbałtyckich stolic zaczęłam głosić pogląd całkiem odmienny. Owszem, są w Rydze rejony, w które lepiej się nie zapuszczać, nie z powodu chuliganów, a raczej żeby coś na głowę nie zwaliło ze zrujnowanych domów, ale każde miasto ma takie zakamarki i to nie one stanowią o jego klimacie.

Urzekła mnie zdecydowanie Ryska Starówka, ale o niej będzie jeszcze w następnej notce, a teraz napiszę o innym, równie interesującym miejscu. Otóż zwiedzanie Rygi rozpoczęłam od dzielnicy słynnej ryskiej secesji i chętnie bym się po niej dłużej poszwendała, jako że secesję uwielbiam i we wszystkich odwiedzanych miastach szukam jej śladów. Niestety, jak zwykle, czasu miałam za mało.

Zdumiewającą rzeczą jest, że w tak odległym od zachodnich centrów kultury miejscu można znaleźć ponad 800 (chyba najwięcej w Europie) secesyjnych kamienic oraz budynków użyteczności publicznej, co więcej na ogół znakomicie odrestaurowanych. Część z nich zbudowano w różnych rejonach miasta, nawet na Starówce, ale prawdziwym rajem dla wielbicieli secesji jest „dzielnica Art Nouveau”, znajdująca się w obrębie ulic Strelnieku, Alberta i Elizabetes iela, gdzie w zasięgu małego spaceru można zobaczyć większość najpiękniejszych obiektów. Aczkolwiek nadmiar szczęścia może tu trochę ogłuszyć i to jakby podwójnie. Po pierwsze chodzi tu o ilość nagromadzonych na niewielkiej przestrzeni budynków, a po drugie o niespotykane bogactwo zdobień, ornamentów, przeróżnych rzeźb i innych detali każdej z tych kamienic.

Co ciekawe, projektantem większości tych cudów był ojciec reżysera Siergiusza Eisensteina, twórcy m.in. filmu „Pancernik Potiomkin” - Michał Eisenstein. Tym ciekawsze, że ów Michał, pełniący funkcję naczelnika oddziału drogowego guberni inflanckiej, w ogóle nie był ani architektem, ani nawet inżynierem budowlanym. Ale widocznie tkwił w nim silny duch artysty, skoro tak wspaniałe dzieła po sobie pozostawił. 

A teraz już dość mojego gadulstwa, niech przemówią zdjęcia:

Ryska secesja i ja

Ryska secesja 1

Ryska secesja 2

Ryska secesja 3

Ryska secesja 4

Ryska secesja 5

Ryska secesja 6

Ryska secesja 7

Ryska secesja 8

Ryska secesja 9

Ryska secesja 10

Ryska secesja 11

Ryska secesja 12

Ryska secesja 13

Ryska secesja 14

Ryska secesja 15

Ryska secesja 16

Ryska secesja 17

Ryska secesja 18

Ryska secesja 19

To ostatnie zdjęcie przedstawia ambasadę Rosji.

I na razie o Rydze tyle, później napiszę jeszcze o Starym Mieście, zwanym po łotewsku Vecriga, które ma w moim sercu cieplutki kącik.  

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 67