Z POWODU ZAMKNIECIA BLOXA W KWIETNIU, PRZENIOSŁAM TEN BLOG NA NOWY ADRES: jakaela2.wordpress.com NA NOWE NOTKI ZAPRASZAM NA BLOGSPOTA, JUŻ SĄ: jakaela.blogspot.com
statystyka
Blog > Komentarze do wpisu
Ferrara, spacer wokół katedry

   Stare Miasto przecina główna ulica Ferrary, biegnąca od dworca kolejowego. Po stronie południowo - zachodniej znajduje się najstarsza dzielnica, pełna uroczych wąskich uliczek, zabytkowych kamienic, pałaców i kościołów, a wszystko to mieści się w promieniu ok. 300 m od katedry.

   Na południe od wspomnianego już wcześniej pasażu handlowego Loggia dei Mercanti rozciąga się Piazza Trento-Trieste:

Ferrara, Piazza Trento-Trieste 1

Ferrara, Piazza Trento-Trieste 2

Ferrara, Piazza Trento-Trieste 5

   Od wschodu plac zamyka Palazzo San Crispino, będący dawniej siedzibą cechu szewców. Później mieściła się tam kaplica świętych braci Kryspina i Kryspiniana, obecnie budynek pełni funkcję biblioteki:

Ferrara, Piazza Trento-Trieste 3

Ferrara, Piazza Trento-Trieste, Palazzo San Crispino

    Po stronie zachodniej widzimy Palazzo Municipale (Ratusz), będący dawniej rezydencją d'Estów:

Ferrara, Piazza Trento-Trieste 4

   Najstarsza część pałacu pochodzi z 1245 roku. Przebudowano go w XV wieku, a potem jeszcze raz w XX wieku. Główne wejście zdobią piękne posągi d'Estów, Mikołaja III (na koniu) i Borsa. Są to niestety XX - wieczne kopie, oryginały z lat 1451 - 54 zniszczono w czasach napoleońskich:

Ferrara, Palazzo Municipale 1

Ferrara, Palazzo Municipale 2

Ferrara, Palazzo Municipale 3

Ferrara, Palazzo Municipale 4

   Można wejść na dziedziniec, jest to bardzo sympatyczne miejsce:

Ferrara, Palazzo Municipale 5

Ferrara, Palazzo Municipale 6

Ferrara, Palazzo Municipale 7

Ferrara, Palazzo Municipale 8

   Na lewo od ratusza zwraca uwagę wieża zegarowa Torre dei Ribelli, pochodząca z 1274 roku. Była używana jako więzienie i jako ostrzeżenie dla ludu, gdyż wieszano na niej głowy lub inne części ciała skazanych na śmierć. Do wieży przylega Palazzo della Ragione, znany też jako Palazzo dei Notai, zbudowany w latach 1325-1326. Od czasu, gdy na skutek decyzji burmistrza Ferrary, Galeotta dei Maggi, wszystkie urzędy sprawiedliwości zostały połączone, pełnił on funkcję sądu, gdzie wydawano wyroki i przeprowadzano egzekucje. Pierwotny budynek zbudowano w stylu gotyckim, ale został poważnie uszkodzony na przestrzeni wieków, głównie z powodu pożarów. Po największym z nich, w 1512 roku, całkowicie go przebudowano. Od tego czasu sala Palazzo della Ragione stała się sceną klasycznych spektakli teatralnych, grywano tu między innymi sztuki słynnego obywatela Ferrary - Ariosta:

Ferrara, Palazzo della Ragione i Torre dei Ribelli 1

Ferrara, Palazzo della Ragione i Torre dei Ribelli 2

Ferrara, Palazzo della Ragione i Torre dei Ribelli 3

   Jeżeli wejdziemy głębiej w uliczkę Via Cortevecchia, biegnącą wzdłuż lewego boku Palazzo Municipale, znajdziemy kościół św. Szczepana z X wieku. W XVI wieku, po rekonstrukcji i powiększeniu kościoła do trzech naw, dobudowano portal. W roku 1824 fasadę wzbogacono o rozetę oraz popiersia św. Szczepana i Maryi Panny, umieszczone w niszach:

Ferrara, uliczki Starego Miasta 1

Ferrara, uliczki Starego Miasta 2

Ferrara, kościół Santo Stefano 1

Ferrara, kościół Santo Stefano 2

Ferrara, kościół Santo Stefano 3

Ferrara, kościół Santo Stefano 4

Ferrara, kościół Santo Stefano 5

    Mniej więcej w połowie Piazza Trento-Trieste odchodzi w bok mała uliczka, przy której stoi niewielki kościół San Romano z XI wieku wraz z dawnym klasztorem augustianów i pięknym arkadowym dziedzińcem. Obecnie mieści się tu Muzeum Katedralne:

Ferrara, kościół San Romano 1

Ferrara, kościół i klasztor San Romano 1

Ferrara, kościół i klasztor San Romano 2

   Przedłużeniem Piazza Trento-Trieste na południowy wschód jest Via Mazzini. To główny deptak Ferrary, pełen ciekawych budynków. Wśród nich dawna synagoga, w której urządzono Muzeum Żydowskie, dziś nieczynne z powodu zniszczeń po trzęsieniu ziemi:

Ferrara,  Via Mazzini

Ferrara,  Via Mazzini, dawna synagoga 1

Ferrara,  Via Mazzini, dawna synagoga 2

   W prawo odchodzi wąska uliczka Via delle Scienze, którą warto się przejść, by zobaczyć Bibliotekę Ariosta (o samym poecie jeszcze będzie w innej notce) i budynki Uniwersytetu:

Ferrara, Via delle Scienze

Ferrara,  Biblioteka Ariosta 1

Ferrara,  Biblioteka Ariosta 2

Ferrara, Wydział Fizyki

   Naprzeciw Instytutu Fizyki stoi niepozorny kościółek św. Agnieszki, dawniej należący do benedyktynów, a powstały w XII wieku:

Ferrara, chiesa di Sant'Agnese

   Dalej w kolejne uliczki już się nie zapuściliśmy, natomiast wracając Via delle Scienza minęliśmy Via Mazzini i idąc dalej prosto dotarliśmy do kościoła św. Franciszka. Niestety zarówno kościół, jak i budynki klasztorne okazały się niedostępne z powodu remontu:

Farrara, kościół San Francesco

   Skręciliśmy więc w lewo w Via Voltapaletto, kierując się już w stronę katedry. Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze przy Palazzo Bevilacqua, powstałym w 1430 roku, a przebudowanym w XVII wieku, w którym gospodarzem jest dziś Wydział Ekonomii i Zarządzania:

Ferrara, Palazzo Bevilacqua 1

Ferrara, Palazzo Bevilacqua 2

Ferrara, Palazzo Bevilacqua 3

Ferrara, Palazzo Bevilacqua 4

Ferrara, Palazzo Bevilacqua 5

   Ostatni odcinek naszej wycieczki po Ferrarze obejmował zamek i część północną miasta, ale o tym napiszę już innym razem.

poniedziałek, 12 listopada 2018, jakaela

Polecane wpisy