W DOMU I W PODRÓŻY.
statystyka
Blog > Komentarze do wpisu
Nadal Bergamo, Citta Alta

W poprzednim odcinku dotarliśmy do klasztoru Św. Farnciszka i stąd będziemy kontynuować nasz spacer. Możemy stąd wrócić na Via Gombito inną drogą, niż przyszliśmy - Via Solata lub Via San Pancrazio i ewentualnie wejść na chwilę do kościoła pod jego wezwaniem oraz na plac przed nim, czyli Rybny Rynek (Mercato del Pesce): 

Bergamo, okolice Via Solata 1

Bergamo, okolice Via Solata 2

Bergamo, okolice Via Solata 3

Bergamo, kościół San Pancrazio

Bergamo, kościół San Pancrazio 1

Bergamo, kościół San Pancrazio 2

Bergamo, kościół San Pancrazio 3

Bergamo, Mercato Del Pesce

Stąd już mamy blisko do Twierdzy Bergamo (Rocca), można tam dotrzeć ulicą via Alla Rocca (za Pankracym druga w lewo lub od stacji kolejki pierwsza w prawo). W XIV-wiecznym forcie znajduje się muzeum historyczne, ale można też tylko przespacerować się po parku. Rozciąga się stąd ładny widok zarówno w kierunku starego miasta, jak i Citta Bassa:

Twierdza Bergamo (Rocca) 5

Twierdza Bergamo (Rocca) 1

Twierdza Bergamo (Rocca) 2

Twierdza Bergamo (Rocca) 3

Twierdza Bergamo (Rocca) 4

Twierdza Bergamo (Rocca), widoki 1

Twierdza Bergamo (Rocca), widoki 2

Twierdza Bergamo (Rocca), widoki 3

Twierdza Bergamo (Rocca), widoki 4

Z twierdzy znów wracamy na Plac Mercato Delle Scarpe, by ruszyć w dół jedną z najstarszych ulic w mieście - Via Porta Dipinta - do Kościoła Świętego Michała. Nie wiem, dlaczego, ale przed moim wyjazdem mapy Google pokazywały taką właśnie tradycyjną nazwę ulicy, a dziś wyświetla mi się w tym miejscu Vicolo Sant'Andrea. Jest to dokładnie ta sama ulica, ale biegnie rzeczywiście najpierw w kierunku kościoła św. Andrzeja, który nie jest ani specjalnie stary, ani ładny, więc się przy nim nie zatrzymaliśmy.

Natomiast kościół świętego Michała to bardzo ciekawa, niewielka budowla o surowym wystroju, ledwie zauważalna wśród sąsiadujących zabudowań. Datowana jest na rok 774 i uznawana za najstarszy kościół w okolicy. Wcześniej mieściła się tu pogańska świątynia Wulkana, boga ognia, kowalstwa i wulkanów. Kościół ozdobiony jest freskami. Część z nich została namalowana ręką mistrza Lorenzo Lotto, który mieszkał przez pewien czas w domu wikariusza obok kościoła.

Bergamo, kościół Świętego Michała 1

Bergamo, kościół Świętego Michała 2

Bergamo, Porta Dipinta

Bergamo, wnętrza kościoła Świętego Michała 1

Bergamo, wnętrza kościoła Świętego Michała 2

Bergamo, wnętrza kościoła Świętego Michała 3

Bergamo, wnętrza kościoła Świętego Michała 4

Bergamo, wnętrza kościoła Świętego Michała 5

Idąc dalej tą samą ulicą dotrzemy do klasztoru i kościoła św. Augustyna, parku, budynków uniwersytetu, jednej z czterech miejskich bram - Św. Augustyna oraz fontanny, również Di Sant'Agostino:

Bergamo, kościół Sant'Agostino 1

Bergamo, kościół Sant'Agostino 2

Bergamo, kościół Sant'Agostino 3

Bergamo, fontanna Sant'Agostino

Bergamo, brama Sant'Agostino 1

Bergamo, brama Sant'Agostino 2

Stąd możemy kontynuować wycieczkę wzdłuż miejskich murów, czyli uilcą Viale delle Mura, do bramy Św. Jakuba (weneckie lwy świętego Marka!),  najładniejszej ze wszystkich i jedynej obecnie używanej wyłącznie przez pieszych. Jest to miejsce bardzo fotogeniczne, więc zatrzymaliśmy się przy nim na zdjęcia dwukrotnie, najpierw w deszczowe popołudnie, a potem jeszcze raz ostatniego dnia przed wylotem do Polski:

 Bergamo, Viale delle Mura 1

Bergamo, Viale delle Mura 2

Bergamo, Viale delle Mura 3

Bergamo, Viale delle Mura 4

Bergamo, brama Św. Jakuba 1

Bergamo, brama Św. Jakuba 2

Bergamo, brama Św. Jakuba 3

Spod Bramy św. Jakuba wracamy ulicą o tej samej nazwie znów pod górkę do placu Mercato delle Scarpe. Jeżeli w tym momencie zastanie nas już wieczór lub znudzi nam się spacer po starówce, mamy blisko do stacji Funicolare, więc możemy wsiąść do kolejki i zjechać na dół. Lecz jeśli jeszcze mamy ochotę zwiedzać dalej lub wrócimy tu kolejnego dnia, warto pójść do kościoła Świętego Wawrzyńca z Fontanną Lantro i zejściem do podziemi (trzeba skręcić najpierw w San Lorenzo, potem w lewo w Boccola). Niestety na razie całość jest zamknięta ze względu na prace restauracyjne, więc nie mam zdjęć ani z podziemi, ani z wnętrza świątyni:

Bergamo, kościół Świętego Wawrzyńca (San Lorenzo) i okolice 1

Bergamo, kościół Świętego Wawrzyńca (San Lorenzo) i okolice 2

Bergamo, kościół Świętego Wawrzyńca (San Lorenzo) i okolice 3

Bergamo, kościół Świętego Wawrzyńca (San Lorenzo) 1

Bergamo, kościół Świętego Wawrzyńca (San Lorenzo) 2

I znowu notka się wydłużyła, a w Górnym Mieście jeszcze tyle jest do obejrzenia! Na zakończenie dzisiejszej części proponuję kontynuować spacer wzdłuż Via Gombito, by tuż za Piazza Vecchia wpaść do piekarni Il Fornaio na pyszną pizzę, sprzedawaną tam na kawałki. Podgrzewana po kawałku pizza to może nie brzmi dobrze, ale ta jest naprawdę smaczna i bardzo szczodrze obłożona dodatkami. Można ją zjeść na górze przy stoliku, lub wziąć ze sobą: 

Bergamo Alta, różne 1

Bergamo Alta, różne 2

Bergamo Alta, różne 3

I do zobaczenia następnym razem :-)

poniedziałek, 17 lipca 2017, jakaela

Polecane wpisy