W DOMU I W PODRÓŻY.
statystyka
Blog > Komentarze do wpisu
Bergamo - Citta Alta

Do Bergamo Alta spokojnie można dotrzeć pieszo, ale na pewno szybciej i łatwiej kolejką Funicolare. Tak też zrobiliśmy za pierwszym razem, bo zdecydowaliśmy się przenieść na górę już dość późno, poza tym wjazd kolejką, zwaną nie bez powodu "pionowym tramwajem", jest sam w sobie ciekawym przeżyciem. Mając bilet 3-dniowy ani razu nie wchodziliśmy pieszo ani też nie przeszliśmy całej drogi w dół, ale korzystaliśmy z różnych kombinacji kolejki i autobusu numer 1, który zatrzymuje się zarówno pod dolną stacją Funicolare, jak i pod górną, a także w różnych miejscach wzdłuż murów, a kończy przy stacji drugiej kolejki, jadącej z Citta Alta na wzgórze Vigilio. Poniżej na zdjęciach widoczna jest dolna stacja, wagoniki i tory, które obserwowaliśmy podczas jazdy. Poza tym prawie nic nie widać, więc warto czasami wybrać inny sposób dotarcia na górę, szczególnie, jeśli jedzie się tam kilka razy.

Od razu powiem, że zdjęcia trochę gubią głębię i proporcje, przez co wjazd wydaje się wcale nie taki stromy. W rzeczywistości nachylenie torów było znacznie większe i naprawdę robiło wrażenie:

Bergamo, kolejka Funicolare 1

Bergamo, kolejka Funicolare 2

Bergamo, kolejka Funicolare 3

Bergamo, kolejka Funicolare 4

Bergamo, kolejka Funicolare 5

Bergamo, kolejka Funicolare 6

Z kolejki wysiada się na Piazza Mercato Delle Scarpe, skąd ulicą Via Gombito można dojść do dużego białego budynku, zbudowanego w stylu neoklasycznym - Palazzo Nuovo, w którym mieści się jedna z najważniejszych publicznych włoskich bibliotek - Biblioteka Angelo Mai. Przed pałacem widać XVIII-wieczną fontannę Contarini z rzeźbami z 1780 roku:

Bergamo, Palazzo Nuovo 1

Bergamo, Palazzo Nuovo 2

W tym miejscu ulica przechodzi w centralny plac górnego miasta, czyli Piazza Vecchia. Kolejny ważny budynek tego placu to XII-wieczny, bogato zdobiony Pallazzo della Ragione, jeden z najstarszych włoskich ratuszy, z charakterystyczną płaskorzeźbą weneckiego lwa. Nad placem góruje mierząca 52 metry wieża miejska (Torre Civica) z zegarem, nazywana Campanone. Zbudowana na przełomie XI i XII wieku jako siedziba rodu Suardich jest najwyższą tego typu konstrukcją w mieście. Na jej szczyt można dotrzeć pokonując około 300 schodów lub jadąc windą. Wejście na wieżę kosztuje 5 €.

Bergamo, Pallazzo della Ragione 1

Bergamo, Pallazzo della Ragione 2

Bergamo, Pallazzo della Ragione 3

Pod arkadami Palazzo della Ragione przechodzimy na kolejny plac, Piazza del Duomo, na którym znajduje się bazylika Santa Maria Maggiore z 1137 roku, stanowiąca jedną z największych architektonicznych skarbów Bergamo. Budowla zachowuje oryginalne kształty architektoniczne lombardzkiego stylu romańskiego:

Bergamo, bazylika Santa Maria Maggiore 1

Bergamo, bazylika Santa Maria Maggiore 2

Bergamo, bazylika Santa Maria Maggiore 3

Kościół został zbudowany jako dopełnienie ślubów, złożonych kilka lat wcześniej Matce Boskiej przez mieszkańców Bergamo, proszących ją o wyratowanie od suszy, głodu i dżumy, jakie nawiedziły miasto. Charakteryzuje się przepięknym barokowym wystrojem z XVII wieku, chociaż bryła zewnętrzna wydaje się dość surowa i nie zapowiada aż takiego bogactwa. W kościele znajduje się między innymi ciekawy drewniany konfesjonał z 1704 roku oraz freski i malowidła z różnego okresu. Od nadmiaru wrażeń głowa puchnie:

Bergamo, wnętrze bazyliki Santa Maria Maggiore 1

Bergamo, wnętrze bazyliki Santa Maria Maggiore 2

Bergamo, wnętrze bazyliki Santa Maria Maggiore 3

Bergamo, wnętrze bazyliki Santa Maria Maggiore 4

Bergamo, wnętrze bazyliki Santa Maria Maggiore 5

Wejście do Bazyliki możliwe jest zarówno od strony Piazza del Duomo przez portal czerwonych lwów, jak i ze znajdującego się po przeciwnej stronie Piazza Rosate przez portal białych lwów. Oba powstały w drugiej połowie XIV wieku. Na zdjęciach najpierw białe lwy, potem czerwone:

Bergamo, bazylika Santa Maria Maggiore 4

Bergamo, bazylika Santa Maria Maggiore 5

Bergamo, bazylika Santa Maria Maggiore 6

Bergamo, bazylika Santa Maria Maggiore 7

Bergamo, bazylika Santa Maria Maggiore 8

Od strony Placu Rosate widoczna jest niewielka okrągła Kaplica Świętego Krzyża (Tempietto albo Capella di Santa Croce) datowana na XI wiek:

Bergamo, Tempietto di Santa Croce 1

 Bergamo, Tempietto di Santa Croce 2

Bergamo, Tempietto di Santa Croce 3

Bergamo, Tempietto di Santa Croce 4

Przylegająca do bazyliki XV-wieczna Kaplica Colleonich to prawdziwa perła lombardzkiej architektury renesansowej i główny symbol miasta. Zachwyt budzi misternie wykonana fasada z różnokolorowego marmuru i wspaniałe freski na plafonie. Kaplicę, pełniącą rolę mauzoleum, ufundował kondotier Bartolomeo Colleoni. Wiąże się z nim pewna ciekawostka. Colleoni został obdarzony trzema jądrami, które uczyniono elementem rodzinnego herbu. Herb łatwo znajdziemy na bramie do kaplicy. Jest wygłaskany do połysku, bo potarcie owych trzech jąder ma rzekomo przynosić szczęście:

Bergamo, Kaplica Colleonich 1

Bergamo, Kaplica Colleonich 2

Bergamo, Kaplica Colleonich 3

Na prawo znajduje się Baptysterium, powstałe w roku 1340:

Bergamo, Baptysterium 1

Bergamo, Baptysterium 2

Plac Duomo nie nazywa się tak bez powodu, oczywiście znajduje się tu katedra. Duomo di Bergamo to kolejny już kościół, dedykowany patronowi miasta - Świętemu Aleksandrowi. Jego złotą postać ustawiono na kopule katedry, ale widać ja tylko z daleka:

Duomo di Bergamo - katedra świętego Aleksandra 1

Bergamo, wieże katedry, bazyliki Santa Maria Maggiore i okolica

Historia świątyni jest bardzo ciekawa. Do XVI wieku w Bergamo funkcjonowały dwie katedry: jedna na placu Duomo, pod wezwaniem świętego Wincentego, oraz znajdująca się w innym miejscu katedra świętego Aleksandra. Ta druga została wyburzona przez Wenecjan podczas budowy murów. Na skutek decyzji papieża Innocentego XI połączono obie kapituły i od tego czasu katedra świętego Wincentego, jako już jedyna w mieście, zyskała nowego patrona. Wewnątrz jest sześć ciekawych kaplic. Jedna z nich poświęcona jest pochodzącemu z Bergamo - papieżowi Janowi XXIII. W podziemiach znajduje się muzeum katedralne. Wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z XVIII wieku:

Bergamo, wnętrze katedry św. Aleksandra 1

Bergamo, wnętrze katedry św. Aleksandra 2

Bergamo, wnętrze katedry św. Aleksandra 3

Bergamo, wnętrze katedry św. Aleksandra 4

Bergamo, wnętrze katedry św. Aleksandra 5

Z Palcu Katedralnego wróciliśmy na główną ulicę, pod surową, prostokątną wieżę Torre Gombito (kamienny mur na prawo od literki "i", oznaczającej informację turystyczną), która czasami jest udostępniana turystom. Niestety aktualnie tylko w poniedziałki, a my mieliśmy już na ten dzień inne plany. Na zdjęciu widać, jak wygrzewaliśmy się w śródziemnomorskim kraju, na szczęście tylko przez pierwsze 3 popołudnia  :-)

Bergamo, Via Gombito

Skręciwszy wzdłuż placu Mercato del Fieno trafiliśmy do sympatycznej trattorii "Tre Torri". Nikt tam wprawdzie nie mówi po angielsku, ale zupełnie nam to nie przeszkadzało:

Bergamo, Mercato del Fieno i Trzy Wieże 1

Bergamo, Mercato del Fieno i Trzy Wieże 2

Bergamo, Mercato del Fieno i Trzy Wieże 3

Bergamo, Mercato del Fieno i Trzy Wieże 4

Serwują tu rewelacyjne pierożki casoncelli alla bergamasca. Polecam to pyszne danie każdemu, kto chciałby spróbować jakiegoś miejscowego specjału, nie nadwyrężając przy tym zbyt mocno portfela :-). Tak nam posmakowało, że zamówiliśmy je potem jeszcze raz w innej restauracji. Dodatkowo kupiliśmy w Carfourze jedno opakowanie do domu, choć już sosik trzeba było zrobić samemu, a to nie jest taka prosta sprawa. Muszę jeszcze poćwiczyć smażenie liści szałwii, żeby osiągnąć odpowiedni stopień "chrupkości".

Za trattorią droga prowadzi do rzadko odwiedzanego klasztoru Convento di San Francesco, pochodzącego z XIII wieku. W środku czekają na nas klimatyczne claustro (krużganki) w romańskim stylu i piękne widoki na okolicę:

Bergamo, Convento di San Francesco 1

Bergamo, Convento di San Francesco 2

Bergamo, Convento di San Francesco 3

Bergamo, Convento di San Francesco 4

Bergamo, Convento di San Francesco 5

Bergamo, Convento di San Francesco 6

Bergamo, Convento di San Francesco 7

A o tym, co można zrobić potem, napiszę już innym razem.

czwartek, 13 lipca 2017, jakaela

Polecane wpisy