W DOMU I W PODRÓŻY.
statystyka
Blog > Komentarze do wpisu
Wschodnie obrzeża Tallina

Wprawdzie przejażdżka była krótka i nie bardzo mam się czym pochwalić, ale parę ciekawych miejsc udało mi się zobaczyć. Po pierwsze po drodze do Pirity odwiedziłam park Kadriorg z dwoma pałacami: Piotra I i Prezydenckim.

XVIII-wieczny park liczy ok. 70 hektarów. Jego budowa rozpoczęła się w 1718 na polecenie rosyjskiego cara Piotra I. Nad budową pałacu, zleconą również przez cara, czuwał włoski mistrz architektów, Niccolo Michetti. Wokół pałacu miał się znajdować ogród w stylu francuskim z symetrycznymi kwaterami na kolorowe kwiaty i fontannami. Potem część ogrodu przybrała wygląd  parku krajobrazowego w stylu angielskim. Nazwa Kadriorg oznacza po estońsku "Dolinę Katarzyny" od imienia ukochanej drugiej żony cara, na cześć której został wzniesiony (pierwszą żonę car zamknął w klasztorze). Piotr i Katarzyna odwiedzili niedokończoną budowę kilkakrotnie, ale po śmierci cara w 1725 roku Katarzyna już tu nie wracała, bywała tutaj za to jej córka. W 1921 roku pałac stał się siedzibą Estońskiego Muzeum Sztuki. Kiedy dotarliśmy do Kardiorgu, akurat potężnie lunęło, ale po kwadransie wyszło piękne słonko:

Tallin, park Kadriorg 1

Tallin, pałac Kadriorg 1

Tallin, pałac Kadriorg 2

Tallin, pałac Kadriorg 3

Tallin, park Kadriorg 2

Tallin, park Kadriorg 3

Tallin, park Kadriorg 4

Tallin, park Kadriorg 5

Tallin, park Kadriorg 6

Tallin, park Kadriorg 7

Tallin, park Kadriorg 8

Tallin, park Kadriorg 9

Tallin, park Kadriorg 10

Tallin, park Kadriorg 11

Tallin, park Kadriorg 12

Tallin, park Kadriorg 13

Tallin, park Kadriorg 14

Tallin, park Kadriorg 15

Tallin, park Kadriorg 16

Tallin, park Kadriorg 17

Tallin, park Kadriorg 18

Tallin, park Kadriorg 19

Tallin, park Kadriorg 20

Tallin, park Kadriorg 21

W 1937 r. w parku rozpoczęto budowę Pałacu Prezydenckiego, który dziś nadal pełni tę samą funkcję, a przy tym bardzo dobrze komponuje się z pałacem Piotra I. Pałac Prezydencki jest z tyłu ogrodzony murem, ale od frontu można podejść dość blisko. My akurat trafiliśmy na zmianę warty i wciąganie flagi na maszt. Chyba ktoś tam urządzał jakąś drobną imprezę, bo goście z prezentami walili tłumnie, ale raczej nie wyglądali na oficjeli:

Tallin, Kadriorg, Pałac Prezydencki 1

Tallin, Kadriorg, Pałac Prezydencki 2

Tallin, Kadriorg, Pałac Prezydencki 3

Tallin, Kadriorg, Pałac Prezydencki 4

Tallin, Kadriorg, Pałac Prezydencki 5

Tallin, Kadriorg, Pałac Prezydencki 6

Tallin, Kadriorg, Pałac Prezydencki 7

Kolejną dzielnicą Tallina, do której warto zawitać to Pirita. Jest to rejon wypoczynkowo-mieszkalny z piaszczystą plażą. Długa plaża i morze osłonięte są od głównej drogi sosnowym laskiem, a za nim, nad brzegiem Bałtyku natkniemy się na restaurację, pub i budki z lodami. Znajduje się tu także przystań ze szczątkami instalacji z Igrzysk Olimpijskich 1980 r.:

Tallin, Pirita 1

Tallin, Pirita 2

Tallin, Pirita 3

Tallin, Pirita 4

Tallin, Pirita 5

Z przystani widoczne są po drugiej stronie drogi ruiny klasztoru św. Brygidy. Klasztor wzniesiono w 1404 r., został zniszczony w 1557 r. w wyniku najazdu armii rosyjskiej i nigdy nie został odbudowany. Ruiny są imponujących rozmiarów i warto zobaczyć je na własne oczy:

Tallin, ruiny klasztoru św. Brygidy 1

Tallin, ruiny klasztoru św. Brygidy 2

Tallin, ruiny klasztoru św. Brygidy 3

Tallin, ruiny klasztoru św. Brygidy 4

Na tym już zakończę moje estońskie wrażenia, następnym razem zaproszę do kolejnej, już ósmej w tym roku, stolicy - Wilna.

piątek, 21 października 2016, jakaela
Tagi: Estonia Tallin

Polecane wpisy